Zakoni i propisi - Pravni savjeti 108 23.12.1996 Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o izborima zastupnika u Sabor Republike Hrvatske
     
   

Internet i poslovne usluge za poduzetnike


Izrada web stranice za tvrtke, obrtnike i udruge

Tvrtka Poslovni forum d.o.o. već dugi niz godina izrađuje i razvija vlastite CMS sustave.
Naši CMS sustavi omogućuju tvrtkama, obrtnicima, udrugama i građanima kvalitetne web stranice.

Link za opširnije informacije o izradi web stranica

 
 
     


Link na pregled svih poslovnih i internet usluga



Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

ZASTUPNIČKI DOM SABORA REPUBLIKE HRVATSKE

Na osnovi članka 89. Ustava Republike Hrvatske, donosim

ODLUKU

O PROGLAŠENJU ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O IZBORIMA ZASTUPNIKA U SABOR REPUBLIKE HRVATSKE

Proglašavam Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o izborima zastupnika u Sabor Republike Hrvatske, koji je donio Zastupnički dom Sabora Republike Hrvatske na sjednici 13. prosinca 1996.

Broj: 01-96-2185/1 Zagreb, 18. prosinca 1996.

Predsjednik Republike Hrvatske

dr. Franjo Tuđman, v. r.


Prema Ustavu Republike Hrvatske, a uzimajući u obzir jedno od glavnih načela prava ignorantia iuris nocet (s latinskog nepoznavanje prava šteti - nitko se ne može ispričavati da nije znao da nešto zakonom nije bilo zabranjeno ili regulirano), prije nego što stupe na snagu zakoni i svi drugi propisi državnih tijela obvezno se objavljuju u Narodnim novinama. Osim zakona i drugih akata Hrvatskog sabora, u Narodnim novinama objavljuju se uredbe i drugi akti Vlade Republike Hrvatske, pravilnici, naredbe, napuci koje donose nadležni ministri, presude Ustavnog suda Republike, imenovanja i razrješenja državnih dužnosnika, veleposlanika, te i svi drugi akti državnih institucija. Također u posebnom dijelu (Narodne novine - Međunarodni ugovori) objavljuju se međunarodni ugovori koje je sklopila Republika Hrvatska. U narodnim novinama nalazi se i oglasnik javne nabave.


ZAKON

O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O IZBORIMA ZASTUPNIKA U SABOR REPUBLIKE HRVATSKE

Članak 1.

U Zakonu o izborima zastupnika u Sabor Republike Hrvatske ("Narodne novine", br. 22/92., 1/93., 30/93. - pročišćeni tekst, 11/94. i 68/95.), u članku 6. stavku 2. riječi: "javni pravobranitelj, zamjenik javnog pravobranitelja" zamjenjuju se riječima: "državni pravobranitelj, zamjenik državnog pravobranitelja", a riječi: "ravnatelj državnog zavoda ili direkcije", zamjenjuju se riječima: "ravnatelj državne upravne organizacije".

U stavku 5. iza riječi: "Zastupnički dom" dodaju se riječi: "odnosno Županijski dom", riječ: "pismeni" zamjenjuje se riječju: "pisani", a riječi: "u toku" zamjenjuju se riječima: "u tijeku". Iza prve rečenice dodaje se nova rečenica koja glasi: "U tom slučaju, mirovanje zastupničkog mandata prestaje osmoga dana od dana podnošenja pisanog zahtjeva".

Članak 2.

Iza članka 6. dodaju se članci 6a. i 6b. koji glase:

"Članak 6a.

Zastupnik može jedanput tijekom trajanja zastupničkog mandata, podnošenjem pisanog zahtjeva predsjedniku doma, staviti zastupnički mandat u mirovanje.

Dok zastupniku miruje mandat, zastupničku dužnost umjesto njega obnaša zamjenik zastupnika utvrđen prema uvjetima i postupku propisanim u članku 6. ovoga Zakona.

Mirovanje zastupničkog mandata ne može trajati manje od šest mjeseci. Mirovanje prestaje osmoga dana od dana kad je zastupnik koji je stavio mandat u mirovanje podnio predsjedniku doma pisanu izjavu o ponovnom obnašanju zastupničke dužnosti.

Članak 6b.

Odredba članka 6a. ovoga Zakona o stavljanju zastupničkog mandata u mirovanje na temelju pisanog zahtjeva zastupnika ne odnosi se na zastupnike koje u Županijski dom Sabora Republike Hrvatske imenuje, na temelju svojih ustavnih ovlasti, Predsjednik Republike iz reda za Republiku osobito zaslužnih građana."

Članak 3.

Članak 24. mijenja se i glasi:

"U Zastupnički dom bira se na temelju državnih lista 80 zastupnika tako da područje Republike Hrvatske čini jednu izbornu jedinicu.

Broj zastupnika koji će biti izabran sa svake državne liste utvrđuje se na sljedeći način:

Ukupan broj glasova koji je dobila svaka državna lista (biračka masa liste) dijeli se s brojevima od 1 do zaključno 80. Od svih dobivenih rezultata 80-ti rezultat po redu jest zajednički djelitelj kojim se dijeli ukupan broj glasova svake državne liste (biračka masa liste). Svaka državna lista dobit će onoliko zastupničkih mjesta koliko puta ukupni broj njezinih dobivenih glasova (biračka masa) sadrži zajednički djelitelj. Ako su glasovi tako podijeljeni da se ne može utvrditi koja bi između dviju ili više državnih lista dobila koje zastupničko mjesto, ono će pripasti onoj državnoj listi koja je dobila više glasova.

Državna lista jedne političke stranke ili nezavisna državna lista koja na izborima dobije manje od 5% važećih glasova, državna lista dviju političkih stranaka ili koalicijska dvostranačka lista koja na izborima dobije manje od 8% važećih glasova, državna lista triju ili više političkih stranaka, odnosno koalicijska lista tri ili više stranaka koja na izborima dobije manje od 11% važećih glasova ne sudjeluje u diobi zastupničkih mjesta."

Članak 4.

Članak 24a. mijenja se i glasi:

"U Zastupnički dom, na temelju posebnih lista, 12 zastupnika biraju birači koji nemaju prebivalište na području Republike Hrvatske.

Broj zastupnika koji će biti izabran sa svake posebne liste utvrđuje se na sljedeći način:

Ukupan broj glasova koji je dobila svaka posebna lista (biračka masa liste) dijeli se s brojevima od 1 do zaključno 12. Od svih dobivenih rezultata 12-ti rezultat po redu jest zajednički djelitelj kojim se dijeli ukupan broj glasova svake posebne liste (biračka masa liste). Svaka posebna lista dobit će onoliko zastupničkih mjesta koliko puta ukupni broj njezinih dobivenih glasova (biračka masa) sadrži zajednički djelitelj. Ako su glasovi tako podijeljeni da se ne može utvrditi koja bi između dvije ili više posebnih lista dobila koje zastupničko mjesto, ono će pripasti onoj posebnoj listi koja je dobila više glasova.

Posebna lista jedne političke stranke ili posebna nezavisna lista koja na izborima dobije manje od 5% važećih glasova, posebna lista dviju političkih stranaka ili koalicijska dvostranačka lista koja na izborima dobije manje od 8% važećih glasova, posebna lista triju ili više političkih stranaka, odnosno koalicijska lista tri ili više stranaka koja na izborima dobije manje od 11% važećih glasova ne sudjeluje u diobi zastupničkih mjesta."

Članak 5.

Članak 27. mijenja se i glasi:

"U Županijskim dom Sabora Republike Hrvatske bira se na temelju županijskih lista po tri zastupnika u svakoj županiji tako da područje svake županije čini jednu izbornu jedinicu.

Broj zastupnika koji će biti izabran sa svake županijske liste utvrđuje se na sljedeći način:

Ukupan broj važećih glasova koje je dobila svaka županijska lista (biračka masa liste) dijeli se s brojevima od 1 do zaključno 3. Od svih dobivenih rezultata treći rezultat po redu jest zajednički djelitelj kojim se dijeli ukupan broj glasova svake županijske liste (biračka masa liste). Svaka županijska lista dobit će onoliko zastupničkih mjesta koliko puta ukupni broj njezinih dobivenih glasova (biračka masa) sadrži zajednički djelitelj. Ako su važeći glasovi tako podijeljeni da se ne može utvrditi koja bi između dvije ili više županijskih lista dobila koje zastupničko mjesto, ono će pripasti županijskoj listi koja je dobila više glasova.

Županijska lista koja na izborima dobije manje od 5% važećih glasova, županijska lista dviju političkih stranaka ili koalicijska dvostranačka lista koja na izborima dobije manje od 8% važećih glasova, županijska lista tri ili više političkih stranaka, odnosno koalicijska lista triju ili više stranaka koja na izborima dobije manje od 11% važećih glasova ne sudjeluje u diobi zastupničkih mjesta."

Članak 6.

U članku 35. stavku 1. riječi: "ministar pravosuđa i uprave" zamjenjuju se riječima: "ministar uprave".

U stavku 3. riječi. "ministar za pravosuđe i upravu" zamjenjuju se riječima: "ministar pravosuđa".

Članak 7.

U cijelom tekstu Zakona riječi: "Izborna komisija" i "izborna komisija", u određenom padežu zamjenjuju se riječima "Izborno povjerenstvo" i "izborno povjerenstvo", u odgovarajućem padežu.

Članak 8.

Ovlašćuje se Odbor za zakonodavstvo Zastupničkog doma Sabora Republike Hrvatske da utvrdi i izda pročišćeni tekst Zakona o izborima zastupnika u Sabor Republike Hrvatske.

Članak 9.

Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u "Narodnim novinama".

Klasa: 013-01/95-01/03 Zagreb, 13. prosinca 1996.

ZASTUPNIČKI DOM SABORA REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik Zastupničkog doma Sabora akademik Vlatko Pavletić, v. r.


Prema Ustavu Republike Hrvatske, a uzimajući u obzir jedno od glavnih načela prava ignorantia iuris nocet (s latinskog nepoznavanje prava šteti - nitko se ne može ispričavati da nije znao da nešto zakonom nije bilo zabranjeno ili regulirano), prije nego što stupe na snagu zakoni i svi drugi propisi državnih tijela obvezno se objavljuju u Narodnim novinama. Osim zakona i drugih akata Hrvatskog sabora, u Narodnim novinama objavljuju se uredbe i drugi akti Vlade Republike Hrvatske, pravilnici, naredbe, napuci koje donose nadležni ministri, presude Ustavnog suda Republike, imenovanja i razrješenja državnih dužnosnika, veleposlanika, te i svi drugi akti državnih institucija. Također u posebnom dijelu (Narodne novine - Međunarodni ugovori) objavljuju se međunarodni ugovori koje je sklopila Republika Hrvatska. U narodnim novinama nalazi se i oglasnik javne nabave.