Zakoni i propisi - Pravni savjeti 82 04.10.1996 Pravilnik o homologaciji vozila
     
   

Internet i poslovne usluge za poduzetnike


Izrada web stranice za tvrtke, obrtnike i udruge

Tvrtka Poslovni forum d.o.o. već dugi niz godina izrađuje i razvija vlastite CMS sustave.
Naši CMS sustavi omogućuju tvrtkama, obrtnicima, udrugama i građanima kvalitetne web stranice.

Link za opširnije informacije o izradi web stranica

 
 
     


Link na pregled svih poslovnih i internet usluga



Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

DRŽAVNI ZAVOD ZA NORMIZACIJU

     
   

Internet i poslovne usluge za poduzetnike


Izrada web stranice za tvrtke, obrtnike i udruge

Tvrtka Poslovni forum d.o.o. već dugi niz godina izrađuje i razvija vlastite CMS sustave.
Naši CMS sustavi omogućuju tvrtkama, obrtnicima, udrugama i građanima kvalitetne web stranice.

Link za opširnije informacije o izradi web stranica

 
 
     


Link na pregled svih poslovnih i internet usluga



Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

I MJERITELJSTVO

Temeljem članka 5. stavak 2., članka 13., članka 17. i članka 19. stavak 3. Zakona o normizaciji ("Narodne novine", broj 55/96) ravnatelj Državnog zavoda za normizaciju i mjeriteljstvo donosi

PRAVILNIK

O HOMOLOGACIJI VOZILA

Članak 1.

Ovim se pravilnikom utvrđuje obveza homologacije vozila kao cjeline, oblik i sadržaj potvrde o sukladnosti vozila i izjave o sukladnosti vozila te zahtjevi koje moraju ispunjavati pravne osobe za provođenje postupka homologacije.

Obvezi homologacije u smislu stavka 1. ovog članka podliježu cestovna motorna i priključna vozila (u daljnjem tekstu: "vozila").

Članak 2.

Homologacija u smislu ovog pravilnika postupak je kojim Državni zavod za normizaciju i mjeriteljstvo (u daljnjem tekstu: "Zavod") potvrđuje sukladnost vozila kao cjeline s odredbama pravilnika o homologaciji opreme i dijelova motornih vozila pridodanim uz Sporazum o prihvaćanju jednakih tehničkih propisa za vozila na kotačima, opremu i dijelove koji mogu biti ugrađeni i/ili upotrebljeni u vozilima na kotačima i uvjeti za uzajamno priznavanje homologacija dodijeljenih na temelju tih propisa ("Narodne novine - Međunarodni ugovori" br. 8/94, 10/95, 1/96 i 1/6/96), (u daljnjem tekstu: "Pravilnici") i drugim propisima.

Članak 3.

Homologacija se provodi kao homologacija tipa vozila i homologacija pojedinačnog vozila.

Homologacija tipa vozila u smislu ovog pravilnika postupak je potvrđivanja sukladnosti tipa vozila s pravilnicima i drugim propisima, a provodi se za vozila koja se serijski proizvode ili uvoze u Republiku Hrvatsku.

Homologacija pojedinačnog vozila u smislu ovog pravilnika postupak je potvđivanja sukladnosti pojedinačnog vozila s pravilnicima i drugim propisima a provodi se za vozila koja se pojedinačno uvoze i za koja nije provedena homologacija tipa vozila.

Članak 4.

Vozilima u smislu ovoga pravilnika razumijevaju se vozila obuhvaćena kategorizacijom u Prilogu 1., koji je sastavni dio ovoga pravilnika.

Tipom vozila u smislu ovog pravilnika razumijevaju se vozila iste kategorije, istoga proizvođača i iste proizvođačke oznake tipa koja se bitno ne razlikuju u pogonskom motoru i podvozju. Tip vozila može sadržavati varijante i izvedbe.

Varijante tipa vozila u smislu ovoga pravilnika sva su vozila jednog tipa koja se ne razlikuju po obliku karoserije i po motoru - što se tiče radnoga postupka, broja i rasporeda cilindara, snage (više od 30%) i radnog obujma (više od 20%), po broju i rasporedu pogonskih osovina, kao i po broju i rasporedu upravljanih osovina.

Izvedbe varijante tipa vozila u smislu ovoga pravilnika jesu vozila jedne varijante s manjim međusobnim razlikama.

Članak 5.

Homologacija vozila u smislu odredbi ovoga pravilnika razumijeva pregled dokumentacije i pregled vozila, izdavanje izvještaja o zadovoljavanju propisanih uvjeta te izdavanje potvrde o sukladnosti.

Homologaciju vozila u smislu ovoga pravilnika provodi Zavod, odnosno pravna osoba koju ovlasti Zavod (u daljnjem tekstu: "ovlaštena pravna osoba").

Pregled dokumentacije, pregled vozila i izdavanje izvještaja o zadovoljavanju propisanih uvjeta kod homologacije tipa vozila i kod homologacije pojedinačno pregledanog vozila obavlja ovlaštena pravna osoba.

Kod homologacije tipa vozila, pregled dokumentacije je provjera sukladnosti tehničkih podataka vozila s podacima iz proizvođačeve dokumentacije (tehnički podaci i homologacija odobrenja) te provjera sukladnosti homologacijskih odobrenja sa uvjetima pojedinih pravilnika, a pregled vozila je pregled homologacijskih oznaka na opremi i dijelovima vozila, provjera sukladnosti ugrađenih dijelova s proizvođačevom dokumentacijom te provjera mjerljivih parametara vozila po potrebi i odabranih metodom slučajnog uzorka i oznaka bitnih za identifikaciju vozila (na pr. VIN oznaka, oznaka motora i dr.).

Kod homologacije pojedinačnog vozila, pregled dokumentacije je provjera sukladnosti tehničkih podataka vozila i provjera dokaza proizvođača o sukladnosti opreme i dijelova predmetnog vozila sa uvjetima propisanim pojedinim pravilnikom, a pregled vozila je pregled homologacijskih oznaka na opremi i dijelovima vozila te provjera mjerljivih parametara vozila po potrebi i oznaka bitnih za identifikaciju vozila (na pr. VIN oznaka, oznaka motora i dr.).

Članak 6.

Zahtjev za provedbu postupka homologacije tipa vozila podnosi Zavodu dobavljač vozila, te doprema vozilo na pregled odgovarajućoj ovlaštenoj pravnoj osobi.

Zahtjev iz stavka 1. ovog članka može podnijeti i inozemni proizvođač.

Zahtjev za provedbu postupka homologacije pojedinačnog vozila podnosi dobavljač vozila neposredno ovlaštenoj pravnoj osobi te doprema vozilo na pregled.

Uz zahtjev za provedbu postupka homologacije tipa vozila, prilažu se tehnički podaci o vozilu s proizvođačevim dokazima o njihovoj vjerodostojnosti i pojedinačna homologacijska odobrenja kao proizvođačev dokaz o udovoljavanju opreme i dijelova vozila uvjetima propisanima pojedinim pravilnikom.

Uz zahtjev za provedbu postupka homologacije pojedinačnog vozila prilažu se tehnički podaci o vozilu i dokaz proizvođača o sukladnosti opreme i dijelova predmetnog vozila sa uvjetima propisanima pojedinim pravilnikom.

Članak 7.

Kod homologacije tipa vozila, Zavod temeljem izvještaja ovlaštene pravne osobe izdaje potvrdu o sukladnosti tipa vozila.

Temeljem potvrde o sukladnosti tipa vozila iz stavka 1. ovog članka dobavljač izdaje izjavu o sukladnosti vozila kojom se korisniku jamči sukladnost vozila s tipom vozila homologiranim u Republici Hrvatskoj.

Dobavljač može izdati izjavu o sukladnosti vozila iz stavka 2. ovog članka samo na temelju potvrde o sukladnosti tipa vozila izdane na njegovo ime.

Članak 8.

Ako se pregledom dokumentacije i pregledom vozila iz članka 5. stavak 4. ovog pravilnika utvrdi da tip vozila ne zadovoljava propisane uvjete, Zavod temeljem izvještaja ovlaštene pravne osobe donosi rješenje kojim se uskraćuje izdavanje potvrde o sukladnosti tipa vozila.

Protiv rješenja iz stavka 1. ovog članka nije dopuštena žalba već se može pokrenuti upravni spor.

Članak 9.

Kod homologacije pojedinačnog vozila, ovlaštena pravna osoba temeljem izvještaja o zadovoljavanju propisanih uvjeta izdaje potvrdu o sukladnosti pojedinačno pregledanog vozila.

Postupak homologacije pojedinačnog vozila može se provoditi i u slučajevima kad dobavljač koji posjeduje potvrdu o sukladnosti tipa vozila uveze prvih 10 primjeraka varijante tipa vozila koja nije obuhvaćena tom potvrdom ili kad dobavljač koji nije posjednik potvrde o sukladnosti tipa vozila uveze prvih 10 primjeraka jedne varijante tipa vozila.

Za provođenje postupka homologacije pojedinačnog vozila u slučajevima iz stavka 2. ovog članka potrebna je prethodna suglasnost ravnatelja Zavoda.

Članak 10.

Ako se pregledom dokumentacije i pregledom vozila iz članka 5. stavak 5. ovog pravilnika utvrdi da pojedinačno vozilo ne zadovoljava propisane uvjete, ovlaštena pravna osoba donosi rješenje kojim se uskraćuje izdavanje potvrde o sukladnosti pojedinačno pregledanog vozila.

Protiv rješenja iz stavka 1. ovog članka nije dopuštena žalba već se može pokrenuti upravni spor.

Članak 11.

Zavod može za homologaciju vozila, odnosno za stručne i tehničke poslove u postupku homologacije, ovlastiti pravnu osobu koja ispunjava ove uvjete:

- da raspolaže odgovarajućim radioničkim prostorom u kojem je moguće obavljanje pregleda vozila, a koji mora zadovoljiti s obzirom na vanjske dimenzije vozila, u kojem je moguć nesmetan rad djelatnika koji obavljaju pregled vozila i druge stručne i tehničke poslove za koje je pravna osoba ovlaštena te uredskim prostorom s odgovarajućom opremom

- da ima jednog namještenika najmanje VII/1 stupnja stručne spreme strojarskog ili prometnog smjera za obavljanje stručnih i tehničkih poslova u postupku homologacije i jednog namještenika najmanje IV stupnja stručne spreme za obavljanje administrativnih poslova

-da primjenjuje odredbe Zakona o sustavu državne uprave ("Narodne novine" broj 75/93) koje se odnose na prijenos javnih ovlasti i

- da obavlja poslove u okviru cijena utvrđenih propisom o visini i plaćanju naknada za pokriće troškova pregleda dokumentacije i vozila u postupku homologacije vozila.

Članak 12.

Vozila koja se uvoze u Republiku Hrvatsku moraju biti homologirana sukladno odredbama ovoga pravilnika da bi mogla biti uvozno ocarinjena.

Vozila koja su proizvedena u Republici Hrvatskoj moraju biti homologirana sukladno odredbama ovoga pravilnika prije stavljanja u promet u Republici Hrvatskoj.

Članak 13.

Potvrda o sukladnosti pojedinačno pregledanog vozila ili izjava o sukladnosti vozila obvezno se prilaže prilikom prve registracije vozila u Republici Hrvatskoj.

Članak 14.

Oblik i sadržaj obrasca potvrde o sukladnosti tipa vozila, potvrde o sukladnosti pojedinačno pregledanog vozila i izjave o sukladnosti vozila propisani su u Prilogu 2., koji je sastavni dio ovoga pravilnika.

Članak 15.

U postupku homologacije iz članaka 5. i 6. ovoga pravilnika Zavod može prihvaćati pojedinačna homologacijska odobrenja izdana u inozemstvu ako su izdana pod istim uvjetima koji vrijede u Republici Hrvatskoj.

U postupku homologacije iz članaka 5. i 6. ovog pravilnika prihvaća se dokument o jedinstvenoj europskoj homologaciji tipa vozila za sva vozila za koja je proveden jedinstveni postupak homologacije tipa vozila propisan za zemlje Europske unije.

Članak 16.

Homologacija vozila ne provodi se za:

1. vozila uvezena za članove diplomatskih i konzularnih predstavništava stranih država u Republici Hrvatskoj, a koja će imati registracijske oznake diplomatskog ili konzularnog predstavništva

2. vozila koja se privremeno uvoze u Republiku Hrvatsku radi sudjelovanja na natjecanjima ili za potrebe prikazivanja.

Ravnatelj Zavoda može donijeti odluku da za privremeni uvoz posebnog vozila za obavljanje određenih radova (osim vozila kategorije L i M1) ne treba provoditi postupak homologacije vozila.

Članak 17.

Zavod, odnosno ovlaštena pravna osoba dužni su čuvati tajnost podataka do kojih dođu tijekom provođenja postupka homologacije.

Zavod, odnosno ovlaštena pravna osoba dužni su dokumentaciju iz članaka 5. i 6. i potvrde o sukladnosti iz članaka 7. i 9. ovoga pravilnika čuvati 10 godina.

Članak 18.

Danom početka primjene ovoga pravilnika prestaje vrijediti točka 4. hrvatske norme "Motorna i priključna vozila, poljoprivredna vozila i samohodne radne mašine - Kočenje - Kategorizacija" HRN M. N4. 812, ("Narodne novine" br. 55/96).

Članak 19.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u "Narodnim novinama".

Iznimno, odredba članka 12. stavak 1. ovoga pravilnika primjenjivat će se od 1. siječnja 1997. godine.

Klasa: 011-02/96-01/14
Urbroj: 558-02/1-96-1
Zagreb, 18. rujna 1996.

Ravnatelj
Državnog zavoda za normizaciju
i mjeriteljstvo
dr. Jakša Topić, dipl. ing., v.r.

Prilog br. 1

KATEGORIZACIJA VOZILA

Kategorija L: cestovna motorna vozila s manje od 4 kotača

Kategorija L1: motorna vozila na dva kotača radnog obujma cilindra motora koji nije veći od 50 cm3 i konstrukcijske brzine koja nije veća od 50 km/h

Kategorija L2: motorna vozila na tri kotača radnog obujma cilindra motora koji nije veći od 50 cm3 i konstrukcijske brzine koja nije veća od 50 km/h

Kategorija L3: motorna vozila na dva kotača radnog obujma cilindra motora koji je veći od 50 cm3 ili konstrukcijske brzine koja je veća od 50 km/h

Kategorija L4: motorna vozila na tri kotača asimetrično postavljena u odnosu na srednju uzdužnu os radnog obujma cilindra motora koji je veći od 50 cm3 ili konstrukcijske brzine koja je veća od 40 km/h (motorkotači s bočnom prikolicom)

Kategorija L5: motorna vozila na tri kotača simetrično postavljena u odnosu na srednju uzdužnu os najveće dopuštene mase koja nije veća od 1.000 kg i radnog obujma cilindra motora koji je veći od 50 cm3 ili konstrukcijske brzine koja je veća od 50 km/h

Kategorija M: cestovna motorna vozila koja služe za prijevoz putnika i koja imaju 4 kotača ili 3 kotača i najveću dopuštenu masu veću od 1 t

Kategorija M1: motorna vozila za prijevoz putnika koja osim sjedišta vozača imaju još najviše 8 sjedišta

Kategorija M2: motorna vozila za prijevoz putnika koja osim sjedišta vozača imaju više od 8 sjedišta i čija najveća dopuštena masa nije veća od 5 t

Kategorija M3: motorna vozila za prijevoz putnika koja osim sjedišta vozača imaju više od 8 sjedišta i čija je najveća dopuštena masa veća od 5 t

Kategorija N: cestovna vozila koja služe za prijevoz tereta i koja imaju najmanje 4 ili 3 kotača i najveću dopuštenu masu veću od 1 t

Kategorija N1: motorna vozila za prijevoz tereta čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 t

Kategorija N2: motorna vozila za prijevoz tereta čija je najveća dopuštena masa veća od 3,5 t, ali nije veća od 12 t

Kategorija N3: motorna vozila za prijevoz tereta čija je najveća dopuštena masa veća od 12 t

Kategorija O: priključna vozila tj. prikolice i poluprikolice koje se priključuju na cestovna motorna vozila.

Kategorija O1: prikolice s jednom osovinom, osim poluprikolica čija najveća dopuštena masa nije veća od 0,75 t

Kategorija O2: prikolice čija je najveća dopuštena masa manja od 3,5 t, osim prikolica kategorije O1

Kategorija O3: prikolice čija je najveća masa veća od 3,5 t, ali nije veća od 10 t

Kategorija O4: prikolice čija je najveća dopuštena masa veća od 10 t

Napomene:

1. Za kategorije M i N

- U slučaju vučnog vozila koje je namijenjeno za vuču poluprikolice, najveća dopuštena masa za kategorizaciju vozila jest masa vučnog vozila (u stanju pripremljenom za vožnju) uvećana za najveću masu koja se prenosi s poluprikolice na vučno vozilo i najveću masu vlastitog tereta vučnog vozila (gdje je predviđen).

- Oprema i instalacije ugrađene na nekim posebnim vozilima koja nisu namijenjena za prijevoz putnika (autodizalice, pokretne radionice, pokretne prodavaonice itd.) smatraju se teretom u smislu kategorizacije vozila.

2. Za kategoriju O

- Kod poluprikolica najveća dopuštena masa u smislu kategorizacije vozila dio je ukupne mase poluprikolice spojene na vučno vozilo s najvećim teretom, koji se preko osovine ili osovina oslanja na podlogu.

3. Za kategoriju M

- Zglobna vozila koja se sastoje od dva zglobno povezana dijela smatraju se kao jednodijelna vozila.

4. Ova kategorizacija je sastavljena prema ECE pravilniku broj 13.06 "Jednaki propisi o homologaciji vozila kategorije M, N i O koji se odnosi na kočenje" i ECE pravilniku broj 78.00 "Jednaki propisi o homologaciji vozila kategorije L koji se odnosi na kočenje" i normi HRN M.N4.812 "Motorna i priključna vozila, poljoprivredna vozila i samohodne radne mašine - KOČENJE - KATEGORIZACIJA".