Internet i poslovne usluge za poduzetnike Izrada web stranice za tvrtke, obrtnike i udruge Tvrtka Poslovni forum d.o.o. već dugi niz godina izrađuje i razvija vlastite CMS sustave. Naši CMS sustavi omogućuju tvrtkama, obrtnicima, udrugama i građanima kvalitetne web stranice. Link za opširnije informacije o izradi web stranica |
||
Na temelju članka 93. Zakona o osnovnom školstvu ("Narodne novine", broj 59/90, 27/93. i 7/96) ministar prosvjete i športa donosi
Članak 1.
Ovim pravilnikom propisuju se obrazci i sadržaj pedagoške dokumentacije i evidencije o učenicima u osnovnim školama.
Članak 2.
Pedagoška dokumentacija i evidencija o učenicima, koja se obvezno vodi u osnovnim školama, jest:
1. Matična knjiga učenika (matica učenika);
2. Dnevnik rada;
3. Imenik učenika;
4. Ljetopis škole;
5. Svjedodžba;
6. Učenička knjižica;
7. Svjedodžba prijevodnica;
8. Pregled rada izvannastavnih aktivnosti;
9. Knjiga evidencije zamjena nenazočnih učitelja;
10. Zapisnik o razrednom, predmetnom, dopunskom ili razlikovnom ispitu;
11. Zapisnik o popravnom ispitu.
Članak 3.
Matična knjiga učenika (matica učenika) vodi se za sve učenike osnovne škole i sadrži:
1. opće podatke o školi i matičnoj knjizi (naziv i sjedište škole, naziv županije, redni broj matične knjige, naznaku i podatak o matičnim brojevima i razdoblju koje knjiga obuhvaća te ime, prezime i potpis ravnatelja u vrijeme početka vođenja knjige i u vrijeme završetka vođenja knjige),
2. matični broj učenika,
3. prezime i ime učenika,
4. osobne podatke o učeniku (dan, mjesec, godina, mjesto i država rođenja, državljanstvo i narodnost, jedinstveni matični broj - JMBG učenika, adresu učenika, ime i prezime učenikove majke i oca);
5. nadnevak upisa u školu,
6. vrstu škole (redovna osnovna, privatna - alternativna, vjerska);
7. temelj upisa (naziv i broj javne isprave);
8. podatak o statusu učenika (redovni učenik, obrazovanje odraslih, razlikovni, predmetni ili razredni ispit);
9. popis nastavnih predmeta i učenikov uspjeh po školskim godinama i razredima;
10. podatke o općem uspjehu, vladanju, izostancima s nastave, klasi, urudžbenom broju i nadnevku izdavanja svjedodžbi;
11. ime, prezime i potpis razrednika;
12. bilješke o posebnostima važnim za školovanje učenika;
13. podatke o izdavanju svjedodžbe o položenom završnom ispitu (klasa, urudžbeni broj i nadnevak izdavanja svjedodžbe, ime, prezime i potpis razrednika);
14. podatke o izdavanju duplikata svjedodžbi (razlozi izdavanja duplikata, nadnevak izdavanja i potpis ravnatelja);
15. naputak o upisu podataka u matičnu knjigu (o vođenju matične knjige).
Matična knjiga učenika vodi se na obrascu veličine 29,5x42 cm i sadrži 200 stranica koje su određene rednim brojem.
Matična knjiga uvezuje se u tvrdi uvez, a na prednjoj strani korica u gornjem srednjem dijelu utisnut je grb Republike Hrvatske. Na sredini prednje strane korica otisnute su riječi "MATIČNA KNJIGA UČENIKA" i podaci o nazivu škole, matičnim brojevima i razdoblju koje knjiga obuhvaća.
Osnovna škola može kao pomoćnu knjigu voditi i pregled učenika upisanih u matičnu knjigu, u koji se učenici upisuju abecednim redom s podacima koji omogućuju jednostavniji uvid u matičnu knjigu.
Članak 4.
Dnevnik rada vodi se za razredni odjel osnovne škole i sadrži:
- opće podatke o nazivu i vrsti škole, razrednom odjelu i školskoj godini za koju se vodi te potpise ravnatelja i razrednika, odnosno zamjenika razrednika;
- podatke za imenik, pregled rada i dnevnik rada.
Imenik sadrži:
1. osobne podatke o učeniku (prezime i ime, ime učenikove majke i oca, nadnevak, mjesto i država rođenja, adresa učenika i roditelja, redni broj i jedinstveni matični broj - JMBG učenika);
2. bilješke o zadacima, radu, napredovanju i ocjenama učenika po predmetima, mjesecima i sastavnicama ocjenjivanja, podatke o izostancima, učenikovu općem uspjehu, uspjehu na popravnom ispitu i učenikovu vladanju.
Pregled rada sadrži:
1. popis nastavnih predmeta s podacima o zvanju i stručnoj spremi učitelja te o vremenu u kojem izvode nastavu u razrednom odjelu;
2. popis učenika s podacima o naknadnom upisu i ispisu, dužnostima učenika i sl.;
3. raspored zadaća i programa po mjesecima te izvedbi tih zadataka, lektiri i sl.;
4. podatke o provedbi programa profesionalnog informiranja;
5. godišnji plan i tjednu evidenciju rada sata razredne zajednice.
Dnevnik rada sadrži:
1. podatke o održanim nastavnim jedinicama (temama i sl.) po radnim tjednima, danima i nastavnim satima,
2. podatke o izostancima učenika, dežurnim učenicima i održanim nastavnim satima u tjednu, s potpisom razrednika,
3. podatke o stručnim posjetima, ekskurzijama i izvannastavnim aktivnostima te suradnji s roditeljima;
4. zapisnike i bilješke o sastancima u razrednom odjelu, o pregledu razredne knjige, o zbirnom broju učenika u razrednom odjelu, o broju održanih nastavnih sati i drugim bitnim sastavnicama uspjeha učenika u razrednom odjelu.
Dnevnik rada vodi se na obrascu veličine 29,5x42 cm, a unutarnje stranice određene su rednim brojevima.
Dnevnik rada uvezuje se u tvrdi uvez, a na prednjoj strani korica otiskane su riječi "RAZREDNA KNJIGA" i podaci za upis naziva škole, vrste škole, razrednog odjela i školske godine.
Na koricama razredne knjige s unutarnje strane tiskaju se upute za vođenje razredne knjige.
Iznimno, odlukom Ministarstva prosvjete i športa, za istovrsne škole (glazbene, plesne, specijalne i slično) može se na prijedlog tih škola dopuniti, izmijeniti ili utvrditi posebni obrazac, sadržaj i naziv razredne knjige.
Članak 5.
Pregled rada izvannastavnih aktivnosti u osnovnoj školi vodi se za svaku skupnu aktivnost u školi (klub, družinu, zbor i sl.) i sadrži:
1. podatke o nazivu skupine, voditelju i vanjskim suradnicima u radu skupine;
2. popis učenika koji djeluju u skupini;
3. godišnji plan i program rada skupine za školsku godinu;
4. evidenciju o praćenju rada i procjeni razine postignuća učenika te tjednik rada s podacima za analizu uspješnosti rada skupine.
Članak 6.
Knjiga evidencije zamjena nenazočnih učitelja vodi se po školskim godinama i sadrži podatke o nadnevku nenazočnosti, imenu i prezimenu učitelja koji je nenazočan, razlogu nenazočnosti, razrednom odjelu i predmetu te satu za koji se obavlja zamjena, imenu i prezimenu te potpisu učitelja koji obavlja zamjenu.
Knjiga evidencije zamjena nenazočnih učitelja vodi se na obrascu veličine 24,5x34 cm, a unutarnje stranice određene su rednim brojevima.
Članak 7.
Zapisnik o razrednom, predmetnom ili razlikovnom ispitu vodi se za svakog učenika koji polaže ispit, a sadrži:
1. naziv škole, ime i prezime učenika, razred za koji se polaže ispit, matični broj učenika, nadnevak polaganja ispita i oznaku ili riječi kojima se utvrđuje vrsta ispita, odnosno je li ispit razredni, predmetni, razlikovni i na osnovi koje odluke se polaže (odluke ravnatelja, školskog odbora ili nastavničkog vijeća, rješenja o nostrifikaciji i sl.);
2. naziv predmeta koji se polažu, zadaće i pitanja na ispitu, ocjenu uspjeha za svaki predmet i opću ocjenu uspjeha, ako je ispit razredni, te popis i potpis članova komisije na ispitu.
Oblik obrasca za zapisnik o razrednom, predmetnom, dopunskom ili razlikovnom ispitu određuje Ministarstvo prosvjete i športa prema vrsti ispita koji se provodi u osnovnoj školi.
Članak 8.
Zapisnik za popravni ispit vodi se za svakog učenika koji je upućen na popravni ispit i sadrži: nadnevak polaganja ispita, ime i prezime te matični broj učenika, naziv predmeta za popravni ispit, zadaće i pitanja na ispitu, ocjene uspjeha po predmetima te popis i potpis članova ispitne komisije.
Zapisnik za popravni ispit ima dvije stranice na jednom listu formata A-4, na prvoj stranici je sadržaj prijavnice, a na drugoj sadržaj zapisnika.
Članak 9.
Osnovne škole vode i druge pomoćne metodičke i nastavne dokumente i evidencije čiji se sadržaj i obrasci uređuju drugim provedbenim propisima.
Isprave i popis iz stavka 1. ovog članka obuhvaćaju:
1. Pregled rada tjelesne i zdravstvene kulture u školi;
2. Statističke preglede i izvješća o učenicima, nastavnicima i sredstvima rada;
3. Knjigu dežurstva učitelja i učenika u osnovnoj školi;
4. Godišnji plan i program rada škole;
5. Pohvalnice za učenike;
6. Tiskanice za polaganje stručnih ispita učitelja i stručnih suradnika;
7. Tiskanice o napredovanju učitelja i nastavnika u osnovnim školama.
Sadržaj i oblik ovih dokumenata i evidencija propisuje se pravilnicima, odlukama i rješenjima: o nastavnom planu i programu, školskoj statistici, normativima i kriterijima rada škole, o ustrojstvu, mreži i programu škola, stručnom usavršavanju i napredovanju nastavnika, obrazovanju odraslih, upisima učenika i drugim obrazovnim pitanjima na temelju Zakona o osnovnom školstvu.
Članak 10.
Osnovna škola može, uz suglasnost Ministarstva prosvjete i športa, rabiti i drugu neobveznu pedagošku dokumentaciju i evidencije koje ocijeni korisnim za rad škole i koje ne opterećuju osnovnu djelatnost škole i učitelja.
Članak 11.
Matična knjiga, svjedodžbe i učenička knjižica jesu javne isprave.
Imenik učenika i evidencija o ispitima čuva se deset godina.
Osnovna škola trajno čuva matičnu knjigu i ljetopis.
Ostala pedagoška dokumentacija i evidencije određene u članku 2. ovog pravilnika koriste se i čuvaju na način kako to uputama odredi Ministarstvo prosvjete i športa.
Članak 12.
Obrasci pedagoške dokumentacije i evidencije iz članka 2., točke 1. i 2. ovog pravilnika njegov su sastavni dio.
Oblik ostalih obrazaca navedenih u ovom pravilniku određuje Ministarstvo prosvjete i športa u skladu s ovim pravilnikom.
Članak 13.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana nakon objave u "Narodnim novinama".
Klasa: 602-02/96-01-807
Urbroj: 532-02-01/5-96-1
Zagreb, 22. travnja 1996.
Ministar
Ljilja Vokić, prof., v. r.
NAPUTAK Osnovna škola obvezno vodi Matičnu knjigu koja je dokument trajne vrijednosti za sve učenike ovog upisnog područja (učenike osnovne škole i područnih razrednih odjela). Ako se Matična knjiga ispuni, redni brojevi se nastavljaju u novoj knjizi, a označavaju se još i prema redoslijedu knjige rimskim brojevima I, II, III itd. Učenici se u Matičnu knjigu upisuju samo jedanput tijekom čitavog školovanja u osnovnoj školi. Na početku školovanja u Matičnu knjigu se unose opći podaci o učeniku. Uspjeh učenika evidentira se u Matičnu knjigu na svršetku svake školske godine, koju je učenik uspješno završio. Ako učenik tijekom školske godine prelazi u drugu školu, taj prelazak se mora evidentirati u rubriku "Prestao polaziti ovu školu dana" a kao razlog navesti školu u koju je prešao. Ako učenik prekine školovanje tijekom školske godine, ili je iz bilo kojih drugih razloga prestao biti obveznik škole, u Matičnu knjigu se upisuju datum i razlozi zbog kojih je učenik prekinuo školovanje. Za učenike koji su završili školovanje u osnovnoj školi u Matičnu knjigu treba unijeti broj i datum izdane svjedodžbe o završenoj osnovnoj školi. Ako se učenik koji je tijekom školovanja prešao u drugu školu, ponovno vratio, njegov se povratak evidentira pod starim matičnim brojem i nastavlja voditi uspjeh u narednim školskim godinama. Pod "Napomene" obvezno se unosi broj i datum izdavanja učeničke knjižice i eventualno duplikata. Ovdje se bilježe i ostale značajne odluke u vezi s napredovanjem učenika (akceleracija, prijelaz u viši razred s negativnom ocjenom). Sve podatke u Matičnu knjigu unosi razrednik određenog odjela, a čuvanje Matične knjige povjerava se tajniku škole. Pored redovnih učenika u Matičnu knjigu upisuju se i odrasli koji polažu razredni ispit u osnovnoj školi. Uz Matičnu knjigu vodi se Registar kao posebna knjiga u koju se učenici upisuju abecednim redom.