Zakoni i propisi - Pravni savjeti 44 05.06.1996 Pravilnik o dodjeli dionica bez naplate
     
   

Internet i poslovne usluge za poduzetnike


Izrada web stranice za tvrtke, obrtnike i udruge

Tvrtka Poslovni forum d.o.o. već dugi niz godina izrađuje i razvija vlastite CMS sustave.
Naši CMS sustavi omogućuju tvrtkama, obrtnicima, udrugama i građanima kvalitetne web stranice.

Link za opširnije informacije o izradi web stranica

 
 
     


Link na pregled svih poslovnih i internet usluga



Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

MINISTARSTVO PRIVATIZACIJE I UPRAVLJANJA IMOVINOM

Na temelju članka 24. stavak 4. Zakona o privatizaciji ("Narodne novine", broj 21/96) ministar privatizacije i upravljanja imovinom donosi

PRAVILNIK

O DODJELI DIONICA BEZ NAPLATE

I. UVODNE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuje se postupak dodjele dionica bez naplate (u daljnjem tekstu: dionice) i sadržaj obrazaca u postupku dodjele dionica.

Članak 2.

Osobe iz članka 21. Zakona o privatizaciji (u daljnjem tekstu: ovlašteni sudionici) ostvaruju pravo na dodjelu dionica u postupku propisanom ovim Pravilnikom.

Ovlašteni sudionici iz stavka 1. ovog članka ostvaruju pravo na dionice nazivne vrijednosti određene člankom 22. do 26. Zakona o privatizaciji.

Nazivna vrijednost dionica iz stavka 2. ovog članka izražava se bodovima, tako da jedinica nazivne vrijednosti predstavlja 1 bod.

Ako ovlašteni sudionik iz stavka 1. ostvaruje pravo na dionice po više osnova, broj bodova po tim osnovama se zbraja.

Članak 3.

Ministarstvo privatizacije i upravljanja imovinom (u daljnjem tekstu: Ministarstvo privatizacije) javno poziva ovlaštene sudionike da podnesu zahtjev za dodjelu dionica putem dnevnog tiska, radija i elektronskih medija. U javnom pozivu moraju se navesti i mjesta s adresama na koje ovlašteni sudionici podnose zahtjev za dodjelu dionica.

II. UTVRĐIVANJE PRAVA NA DODJELU
DIONICA

Članak 4.

Ovlašteni sudionici podnose zahtjev za dodjelu dionica Hrvatskom fondu za privatizaciju, Područnom uredu na području županije prema prebivalištu ovlaštenog sudionika. Zahtjev za dodjelu dionica podnosi se u mjestu i na adresu određenu u javnom pozivu iz članka 3. ovog Pravilnika.

Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnosi se najkasnije četiri mjeseca od dana objave javnog poziva iz članka 3. ovog Pravilnika.

Članak 5.

Zahtjev iz članka 4. ovog Pravilnika podnosi se na Obrascu 1.

Podaci koji se unose u obrazac moraju biti točni i potpuni.

Obrazac 1. otisnut je u triplikatu. Jedan primjerak obrasca dostavlja se Središnjem registru imatelja kupona, jedan primjerak zadržava Hrvatski fond za privatizaciju - Područni ured, a jedan podnositelj zahtjeva.

Članak 6.

Uz zahtjev iz članka 3. ovog Pravilnika mora se priložiti rješenje kojim je utvrđen status ovlaštenog sudionika i to:

- Ministarstva obrane, osobe iz članka 21. stavak 1. alineja 1, 2, 3. i 7. Zakona o privatizaciji;

- Ministarstva rada i socijalne skrbi, osobe iz članka 21. stavak 1. alineja 4, 5. i 6. Zakona o privatizaciji;

- Ureda za prognanike i izbjeglice Vlade Republike Hrvatske, osobe iz članka 21. stavak 1. alineja 8. Zakona o privatizaciji;

- Administrativne komisije Vlade Republike Hrvatske, osobe iz članka 21. stavak 1. alineja 9. Zakona o privatizaciji,

- Županijskog ureda za opće poslove, osobe iz članka 21. stavak 2. Zakona o privatizaciji.

Osobe iz članka 21. stavak 2. Zakona o privatizaciji zahtjevu iz članka 3. stavak 1. ovog Pravilnika prilažu ovjerovljeni preslik radne knjižice ili drugi valjani dokaz.

III. KUPON

Članak 7.

Ovlaštenom sudioniku kojem je utvrđeno pravo na dodjelu dionica, izdaje se kupon.

Na kuponu koji se izdaje ovlaštenom sudioniku upisuje se broj bodova koji odgovara nazivnoj vrijednosti dionica na koje ta osoba ima pravo. Ako ovlašteni osiguranik ostvaruje bodove po više osnova upisuje se ukupan broj bodova.

Kupon je opremljen perforiranim papirnim dijelovima koji su odvojivi.

Članak 8.

Ovlaštenom sudioniku kupon se dostavlja preporučenom poštom.

Kupon se može prenijeti samo na investicijske fondove i zakonske nasljednike.

Članak 9.

Ovlašteni sudionik može koristiti kupon prema vlastitoj odluci radi stjecanja dionica u dražbi kroz Program dodjele dionica bez naplate i to:

1. osobno ili preko investicijskog fonda,

2. izravnim ulaganjem u dionice pravnih osoba čije sjedište je na oslobođenom području.

Članak 10.

Radi usklađivanja rada u postupku određivanja broja bodova koji odgovara nazivnoj vrijednosti dionica, osniva se Komisija.

Komisija ima šest članova, a članove Komisije čine predstavnici:

- Ministarstva obrane,

- Ministarstva rada i socijalne skrbi,

- Ministarstva privatizacije,

- Ministarstva uprave,

- Ureda za prognanike i izbjeglice Vlade Republike Hrvatske,

- Administrativne komisije Vlade Republike Hrvatske.

Člana Komisije iz stavka 2. ovog članka određuje čelnik tijela iz stavka 2. ovog Pravilnika.

Predsjednik Komisije je predstavnik Ministarstva privatizacije.

IV. SREDIŠNJI REGISTAR IMATELJA KUPONA (EVIDENCIJA)

Članak 11.

Hrvatski fond za privatizaciju vodi evidenciju osoba - ovlaštenih sudionika, koje su podnijele zahtjev za dodjelu dionica.

Hrvatski fond za privatizaciju vodi evidenciju ovlaštenih sudionika koji ostvaruju pravo na dodjelu dionica. Ova evidencija vodi se kao Središnji registar imatelja kupona (u daljnjem tekstu: SRIK).

SRIK sadrži podatke o ovlaštenom sudioniku i to ime i prezime, JMBG, šifru ili šifre svih osnova po kojima ostvaruje pravo na dionice, adresu i dr.

Evidencija iz stavka 1. vodi se kao knjiga u koju se ulaže Obrazac 1, a evidencija iz stavka 2. ovog članka vodi se računalom.

V. PROGRAM DODJELE DIONICA
BEZ NAPLATE

Članak 12.

Programom dodjele dionica bez naplate (u daljnjem tekstu: Program) određuju se dionička društva čije dionice su predmet dodjele ovlaštenim sudionicima. Ovim Programom mogu se utvrditi samo ona dionička društva koja su solventna i profitabilna.

Iznimno, Programom se mogu utvrditi i nesolventna dionička društva, samo ako se nudi većinski dio tog društva i ako je javnost obaviještena o tome da je društvo nesolventno, te ako dioničari koji stječu dionice na tom društvu stječu i pravo na prodaju zemljišta i ostale imovine društva.

Nazivna vrijednost dionica dioničkih društava iz stavka 1. članka 12. mora biti jednaka ili veća od ukupnog broja bodova u kuponima ovlaštenih sudionika koji ostvaruju pravo na dodjelu dionica.

Program utvrđuje Ministarstvo privatizacije.

Članak 13.

Ministarstvo privatizacije objavljuje popis dioničkih društava čije su dionice uvrštene u Program najmanje dva tjedna prije početka dražbe.

Popis iz stavka 1. ovog članka objavljuje se putem dnevnog tiska.

Popis iz ovog članka mora sadržavati slijedeće podatke: naziv tvrtke; ukupna nazivna vrijednost dionica; postotak nazivne vrijednosti dionica u portfelju Hrvatskog fonda za privatizaciju; postotak nazivne vrijednosti koja se nudi u okviru Programa; nazivnu vrijednost svake dionice; ukupni prihod u 1995. godini i broj zaposlenih.

U Programu može se povećati broj dionica samo do početka prvog kruga nadmetanja na dražbi. Niti jedna dionica ne smije se isključiti iz Programa prije okončanja postupka dražbe.

VI. PRIKUPLJANJE KUPONA RADI SUDJELOVANJA U DRAŽBI I STJECANJA DIONICA KROZ PROGRAM (KUPONSKO NADMETANJE)

Članak 14.

Ministarstvo privatizacije javno objavljuje na način određen u članku 3. ovog Pravilnika poziv ovlaštenim sudionicima za predaju kupona radi sudjelovanja na dražbi. Javni poziv mora sadržavati: mjesto, adresu gdje se prikupljaju kuponi, radno vrijeme, datum dražbe, pravila dražbe i drugi važni podaci.

Ovlašteni sudionici koji osobno sudjeluju u dražbi radi stjecanja dionica određenog dioničkog društva kroz Program, ponudu za nadmetanje na dražbi podnose osobno, a preko punomoćnika samo ako ne mogu osobno doći do mjesta predaje kupona.

Članak 15.

Ovlašteni sudionik koji sudjeluje u dražbi predaje odvojivi dio kupona o čemu dobija odgovarajuću potvrdu.

Članak 16.

Ovlašteni sudionik može svoj kupon uložiti u investicijski fond. Investicijski fond u smislu ovog Pravilnika je zatvoreni fond osnovan sukladno Zakonu, a koji ima i suglasnost Ministarstva privatizacije.

Ovlašteni sudionik može uložiti svoj kupon u investicijski fond u bilo kojem trenutku dražbe, a najkasnije tjedan dana prije početka trećeg kruga nadmetanja.

Ovlašteni sudionik prenosi svoj kupon na investicijski fond na temelju pisanog ugovora.

Prije početka dražbe investicijski fond dužan je dostaviti Ministarstvu privatizacije popis svih kupona ovlaštenih sudionika. Popis uloženih kupona dostavlja se elektronski.

Članak 17.

Investicijski fondovi natječu se za dionice društava utvrđenih u Programu kod SRIK-a i to izravnom komunikacijom. Investicijski fond podnosi zahtjev za sudjelovanje na dražbi na obrascu koji odredi Ministarstvo privatizacije.

VII. DRAŽBA

Članak 18.

Dražba radi stjecanja dionica kroz Program dodjele dionica bez naplate provodi se najviše u tri kruga nadmetanja. Datum svakog kruga nadmetanja na dražbi mora biti javno objavljen najmanje sedam dana prije početka nadmetanja.

Dražba u prvom i drugom krugu može biti uspješna ili neuspješna, a u trećem krugu uspješna.

Članak 19.

Svi zahtjevi - kuponi primljeni tijekom razdoblja prikupljanja zahtjeva za sudjelovanje u dražbi i svakog kruga nadmetanja, obrađuju se u SRIK-u.

Nakon okončanja svakog kruga nadmetanja, dokumenti o nadmetanju (odvojivi dio kupona i kontrolni dokumenti Programa) proslijeđuju se u SRIK-u. Za prijevoz dokumenata o nadmetanju u SRIK primjenjuju se sigurnosne mjere koje se primjenjuju i kod prijevoza novca.

Zahtjevi za sudjelovanje u dražbi obrađuju se i dostavalju u kompjuterskom programu koji odredi ministar privatizacije.

Svi podaci u fazi prikupljanja kupona, tokom dražbe sve do okončanja postupka dražbe su službena tajna.

Članak 20.

Ovlašteni sudionici i investicijski fondovi stječu dionice tijekom 1. i 2. kruga samo ako ukupna vrijednost bodova svih kupona koji se natječu za dionice jednog društva pada unutar raspona (33%) vrijednosti ponuđenih dionica. U trećem krugu nadmetanja dionice se dodjeljuju svim sudionicima na dražbi.

Na početku prvog kruga nadmetanja vrijednost ponuđenih dionica za svako društvo jednaka je njihovoj nazivnoj vrijednosti. Na početku drugog i trećeg kruga nadmetanja početna vrijednosti dionica mijenja se prema potražnji u prethodnom krugu.

Ovlašteni sudionik može se natjecati za dionice određenog društva samo ako je ukupni broj bodova kojima raspolaže jednak ili veći od isklične cijene jedne dionice dioničkog društva.

Članak 21.

Isklična cijena u 1. krugu jednaka je ukupnoj nazivnoj vrijednosti ponuđenih dionica društva (vrijednost iz elaborata o pretvorbi ili tržišna vrijednost ako se dionicama društva trguje javno na uređenim tržištima i to tako da:

VT = nazivna ili preinačena vrijednost ponuđenih dionica društva

S I = Prvotni broj ponuđenih dionica po dioničkom društvu

P I = Prvotna cijena po dionici ( VT/SI )

Ukupan broj bodova koji se nadmeće na dražbi, izračunava se za svako društvo:

Bodovi u posjedu ovlaštenog sudionika = q

Ukupni bodovi ponuđeni za dionice društva B= Sq

Stopa potražnje na dražbi = R A = B/VT

U 1. i 2. krugu nadmetanja za dionice nekog dioničkog društva dražba se smatra uspješnom ako je stopa potražnje unutar unaprijed utvrđenog raspona, ako je:

1-0,33 < =RA< =1+0,33

Dražba se smatra neuspješnom ako uvjet iz prethodnog stavka nije zadovoljen i ako je:

1-0,33 > =RA> =1+0,33

Ako je dražba neuspješna, dionice se prebacuju u drugi krug po preinačenoj cijeni.

U 3. krugu je dražba uspješna neovisno o stopi potražnje.

Cijena dionice na dražbi = PA =PI* RA

Članak 22.

Ako je dražba za dionice proglašena uspjelom, sudionicima se dodjeljuju dionice razmjerno njihovim bodovima u ukupnom broju bodova ponuđenih za dionice tog dioničkog društva. Dodjela dionica izračunava se prema slijedećem algoritmu:

Dražbovna cijena dionice = PA= PI* RA

Dionice dodijeljene svakom ponuđaču = s = q/PA

(zaokruženo na najbliži cijeli broj)

Ako je prema izračunu iz stavka 1. ukupan broj dodijeljenih dionica veći od ukupnog broja ponuđenih, izračun će se ponoviti zaokruživanjem naniže umjesto na najbliži cijeli broj oduzimajući od najvećih ponuđača i nastavljajući u opadajućem nizu, sve dok ukupni broj dodijeljenih dionica ne bude jednak ukupnom broju ponuđenih. Ovaj izračun se ponavlja zaokruživanjem naviše (umjestno na najbliži cijeli broj), počevši od najmanjeg ponuđača, sve dok više ne bude preostalih dionica i ponuđača.

Odredba stavka 1. ovog članka primjenjuje se pri dodjeli dionica i u 2. i 3. krugu nadmetanja uz uporabu odgovarajućih cijena i stopa potražnje.

Članak 23.

Cijena za 2. i 3. krug nadmetanja preinačuje se prema stopi potražnje na dražbi tijekom prethodnog kruga prema formuli:

Cijena za 2. krug = P2 =B *RA *I (zaokruženo na najbliži cijeli broj).

- u kojoj je I indeks koji određuje Dražbovna komisija.

VIII. ULAGANJE KUPONA U DIONICE U PODUZEĆE ČIJE JE SJEDIŠTE NA OSLOBOĐENOM PODRUČJU (NULTI KRUG)

Članak 24.

Prije pokretanja prvog kruga nadmetanja u dražbi za dionice dioničkih društava u Programu, provodi se dražba za dionice poduzeća čije je sjedište na oslobođenom području (u daljnjem tekstu: poduzeće)

Dražba za svako poduzeće mora se, u pravilu, obaviti u jednom danu.

Ministar privatizacije na način propisan u članku 3. ovog Pravilnika najmanje, dva tjedna prije početka prikupljanja kupona - ponuda objavljuje dan i mjesto provođenja dražbe.

Na dan provođenja dražbe svi dioničari, koji su ujedno i imatelji kupona, osobe zaposlene u poduzeću i ostali imatelji kupona, mogu zamijeniti svoje kupone za dionice. Ako je nazivna vrijednost ponuđenih dionica veća od bodovne vrijednosti ponuđenih kupona, dionice se razmjerno raspoređuju svim ponuđačima.

Ako ukupan broj bodova utvrđen kuponima koji sudjeluju u dražbi nadmašuje nazivnu vrijednost dionica, dionice se dijele prema utvrđenom redu prvenstva i to:

Red Kategorija ovlaštenih

prvenstva sudionika

1. dioničar koji je ujedno zaposleni

2. dioničar koji je bivši zaposleni

3. dioničar koji je član obitelji zaposlenoga

4. dioničar koji je član obitelji bivšeg zaposlenoga

5. dioničar koji nije zaposleni

6. zaposleni koji nije dioničar

7. bivši zaposleni koji nije dioničar

8. član obitelji zaposlenoga koji nije dioničar

9. član obitelji bivšeg zaposlenoga koji nije dioničar

10. sudionik koji nije ni dioničar ni zaposleni

Ako svi ovlašteni sudionici koji imaju isti red prvenstva ne mogu dobiti dionice, dionice će se unutar tog reda prvenstva podijeliti temeljem slučajnog odabira.

Članak 25.

U slučaju prevelike ili premale potražnje u provođenju članka 24. ovog Pravilnika, ne može se dodijeliti više od 10% ponuđenih dionica pojedinom ovlaštenom sudioniku. Ostatak dionica uvrštava se u Program.

Ovlašteni sudionik koji zbog prevelike potražnje nije uspio dobiti dionice poduzeća, ima pravo sudjelovati u dražbi kroz Program, osobno ili putem investicijskog fonda.

U slučaju da dražba nije uspjela, kupon se vraća ovlaštenom sudioniku.

Podaci o osobama koje su stekle dionice dostavljaju se na disketi u SRIK.

Dražba (nulti krug) prema odredbama članka 24. i 25. ovog Pravilnika mora biti dovršena dva tjedna prije prvog kruga nadmetanja u dražbi prema odredbama članka 9. stavak 1. alineja 1. i članka 18. ovoga Pravilnika.

IX. POTVRDA O PRIJENOSU VLASNIŠTVA

Članak 26.

Ovlaštenom sudioniku ili investicijskom fondu koji je u nekom krugu nadmetanja u dražbi prema odredbama ovog Pravilnika dobio dionice izdaje se potvrda o vlasništvu.

Potvrda o vlasništvu mora sadržavati: ime i prezime ulagača, matični broj, broj prenesenih dionica, ime dioničkog društva, evidencijski broj vrijednosnice poduzeća, ime i adresu voditelja knjige dioničkog društva. Potvrda o vlasništvu mora na poleđini imati sažetak; prava ulagača, te upute o mjestu gdje su dostupne informacije.

X. ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 27.

Za Obrazac 1 i Obrazac kupona, određen ovim Pravilnikom ovlašteni sudionici ne plaćaju naknadu.

Članak 28.

Obrazac 1 i Obrazac kupona s odgovarajućim sadržajem otisnut je uz ovaj Pravilnik i čini njegov sastavni dio.

Članak 29.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objave u "Narodnim novinama".

Klasa: 011-01/96-03/8

Urbroj: 517-96-1

Zagreb, 21. svibnja 1996.

ministar
Ivan Penić, v. r.


Prema Ustavu Republike Hrvatske, a uzimajući u obzir jedno od glavnih načela prava ignorantia iuris nocet (s latinskog nepoznavanje prava šteti - nitko se ne može ispričavati da nije znao da nešto zakonom nije bilo zabranjeno ili regulirano), prije nego što stupe na snagu zakoni i svi drugi propisi državnih tijela obvezno se objavljuju u Narodnim novinama. Osim zakona i drugih akata Hrvatskog sabora, u Narodnim novinama objavljuju se uredbe i drugi akti Vlade Republike Hrvatske, pravilnici, naredbe, napuci koje donose nadležni ministri, presude Ustavnog suda Republike, imenovanja i razrješenja državnih dužnosnika, veleposlanika, te i svi drugi akti državnih institucija. Također u posebnom dijelu (Narodne novine - Međunarodni ugovori) objavljuju se međunarodni ugovori koje je sklopila Republika Hrvatska. U narodnim novinama nalazi se i oglasnik javne nabave.