Internet i poslovne usluge za poduzetnike Izrada web stranice za tvrtke, obrtnike i udruge Tvrtka Poslovni forum d.o.o. već dugi niz godina izrađuje i razvija vlastite CMS sustave. Naši CMS sustavi omogućuju tvrtkama, obrtnicima, udrugama i građanima kvalitetne web stranice. Link za opširnije informacije o izradi web stranica |
||
Na temelju članka 5. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz domovinskog rata ("Narodne novine" broj 36/95) i članka 17. Zakona o sustavu državne uprave ("Narodne novine" broj 75/95) ministar obrane, uz suglasnost ministra zdravstva, donosi
OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Uvim Pravilnikom uređuju se kriteriji za izbor osobe (u daljnjem tekstu: njegovatelj) koja pruža njegu i pomoć hrvatskom ratnom vojnom invalidu (u daljnjem tekstu: HRVI) s oštećenjem organizma 100% I grupe, te postupak i način kojim njegovatelj ostvaruje pravo na novčanu naknadu, prava iz mirovinskog, invalidskog i zdravstvenog osiguranja, pravo na doplatak za djecu i prava za vrijeme nezaposlenosti.
Članak 2.
Pravo na novčanu naknadu, prava iz mirovinskog, invalidskog i zdravstvenog osiguranja, na doplatak za djecu i za vrijeme nezaposlenosti po ovom Pravilniku ostvaruju se po osnovi pružanja njege i pomoći HRVI 100% I grupe.
Članak 3.
Prava utvrđena ovim Pravilnikom mogu ostvarivati i koristiti državljani Republike Hrvatske.
Iznimno prava utvrđena ovim Pravilnikom mogu ostvariti i koristiti strani državljani, ako osim uvjeta određenih ovim Pravilnikom ispunjavaju i uvjete za dobivanje i korištenje radne dozvole prema Zakonu o zapošljavanju stranaca.
Članak 4.
Novčana sredstva za provođenje ovog Pravilnika osigurava Republika Hrvatska.
OSOBE KOJE PRUŽAJU NJEGU I POMOĆ - NJEGOVATELJI
Članak 5.
Status osobe koja pruža njegu i pomoć HRVI 100% I grupe mogu ostvariti :
- punoljetni članovi obitelji invalida
- nezaposlene osobe s odgovarajućom stručnom spremom prijavljene na Zavod za zapošljavanje
- umirovljenici.
Iznimno iz stavka 11. ovog članka status njegovatelja može se odobriti i osobi s navršenih 16 godina života (stariji malodobnik) ako se radi o članu obitelji invalida (supružnik, dijete, brat, sestra).
Članak 6.
Članovima obitelji, po ovom Pravilniku, smatraju se bračni i izvanbračni drug, djeca rođena u braku ili izvan braka, usvojena i pastorčad, roditelji, maćeha, očuh i usvojitelji, te brat ili sestra.
Članak 7.
U očito opravdanim slučajevima za njegovatelja, stručna komisija za davanje mišljenja, može odobriti i staratelja invalida ako ispunjava, ovim Pravilnikom, određene uvjete.
Članak 8.
Za njegovatelja ne mogu se odrediti one osobe koje pored prava na starosnu ili invalidsku mirovinu koriste i pravo na doplatak za tuđu njegu i pomoć.
Članak 9.
HRVI-u 100% I grupe koji nema obitelj koordinator za skrb referade za skrb u mjesno nadležnom uredu za obranu, u suradnji sa službenikom nadležne područne službe Zavoda za zapošljavanje dužan je u roku od 15 dana od dana podnijetog zahtjeva za korištenje usluga njege i pomoći druge osobe, osigurati njegovatelja.
U slučaju iz prethodnog stavka ovog članka prednost u izboru njegovatelja imaju osobe sa srednjom stručnom spremom.
KRITERIJ ZA IZBOR NJEGOVATELJA
Članak 10.
Njegovateljem postaje ona osoba koja ispunjava sljedeće uvjete: punoljetnost, opća psihofizička i zdravstvena sposobnost za pružanje njege i pomoći; da nije zaposlena, odnosno da nije osigurana u mirovinskom osiguranju; da nije osuđena niti se protiv nje vodi krivični postupak za kazneno djelo protiv Republike Hrvatske; da joj nije oduzeta poslovna sposobnost; da joj nije oduzeto roditeljsko pravo; da je s uspjehom završila tečaj osposobljavanja za pružanje njege i pomoći; da ima suglasnost invalida kojem će pružati uslugu njege i pomoći; da ima pozitivno mišljenje Stručne komisije za davanje mišljenja o izboru njegovatelja.
Članak 11.
Članove Stručne komisije za davanje mišljenja o izboru osobe koja će pružati njegu i pomoć HRVI-u 100% I grupe imenuje ministar obrane.
KORIŠTENJE PRAVOM I PRESTANAK PRAVA
Članak 12.
Pravo na novčanu nadoknadu, prava iz mirovinskog i invalidskog osiguranja i pravo na zdravstveno osiguranje, osoba koja pruža njegu i pomoć, ostvaruje od dana utvrđenog statusa njegovatelja.
Pravo na doplatak za djecu i prava za vrijeme nezaposlenosti ostvaruju se prema odredbama Zakona o doplatku za djecu i Zakona o zapošljavanju.
Članak 13.
Nadnevak utvrđivanja statusa njegovatelja određuje na svojim sjednicama Stručna komisija za davanje mišljenja o izboru njegovatelja Ministarstva obrane.
Članak 14.
Osoba određena za njegovatelja, koja već koristi prava iz mirovinskog, invalidskog i zdravstvenog osiguranja, stariji malodobnik sa statusom učenika i redoviti student ostvaruju pravo samo na novčanu nadoknadu.
Članak 15.
Novčana nadoknada za pružanje njege i pomoći određuje se u visini invalidnine HRVI I grupe sa 100% tjelesnog oštećenja i isplaćuje se u mjesečnim svotama i to unazad.
Osim prava na novčanu naknadu njegovatelju se u svojstvu osiguranika prema uvjetima iz članka 20. stavak 2. Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju vrijeme pružanja njege i pomoći uračunava u mirovinski staž, a što je ujedno i osnova za stjecanje svojstva osiguranika s pravom na zdravstveno osiguranje prema odredbama Zakona o zdravstvenom osiguranju.
Članak 16.
Ministarstvo obrane prema članku 5. stavak 3. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz domovinskog rata uplaćuje doprinose za mirovinsko, invalidsko i zdravstveno osiguranje, doprinos za doplatak za djecu te doprinos za zapošljavanje.
Osnovica za uplatu doprinosa je svota nadoknade.
Članak 17.
Za vrijeme kad HRVI 100% I grupe koristi usluge zdravstvenih ustanova za kupališno i klimatsko liječenje, njegovatelju ne prestaju prava iz članka 12. stavka 1. ovog Pravilnika.
Članak 18.
Osoba koja pruža njegu i pomoć gubi svojstvo njegovatelja ako tijekom razdoblja pružanja njege i pomoći otpadne bilo koji uvjet iz članka 10. ovog Pravilnika.
Članak 19.
U slučaju nezadovoljstva HRVI-a 100% I grupe s njegovateljem ili s njegovim uslugama njege i pomoći, HRVI može usmeno ili pismeno izvijestiti voditelja referade za skrb u referadi za skrb mjesno nadležnog ureda za obranu da uskraćuje danu suglasnost za pružanje njege i pomoći.
Ako se radi o usmenoj uskrati, voditelj referade za skrb o tome sačinjava zapisnik. Izvješće o usmenom ili pismenom uskraćivanju suglasnosti referada za skrb ureda za obranu dostavlja Stručnoj komisiji za davanje mišljenja o izboru njegovatelja Ministarstva obrane.
U slučaju da osobi koja pruža njegu i pomoć otpadne koji uvjet iz članka 10. ovog Pravilnika ili HRVI 100% I grupe uskrati svoju suglasnost za pružanje njege i pomoći, mjesno nadležan ured za obranu donosi rješenje toj osobi o prestanku statusa njegovatelja i prava iz članka 12. stavak 1. ovog Pravilnika.
Članak 20.
Status njegovatelja vremenski je sukladan trajanju utvrđenog statusa HRVI 100% I grupe.
Ako je hrvatskom branitelju, status HRVI-a 100% I grupe prema Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata vremenski ograničen i osobi koja pruža njegu i pomoć status njegovatelja utvrdit će se na određeno vrijeme.
Ako HRVI izgubi status invalida 100% I grupe osoba određena za njegovatelja ne može pružati njegu i pomoć drugom HRVI-u 100% I grupe i time joj prestaju prava iz članka 12. ovog Pravilnika. Prava prestaju zadnjeg dana u mjesecu u kojem HRVI gubi status HRVI 100% I grupe.
POSTUPAK ZA OSTVARIVANJE PRAVA
Članak 21.
O statusu osobe koja pruža njegu i pomoć i ostvarivanju prava po toj osnovi rješava u prvom stupnju mjesno nadležan ured za obranu. O statusu i pravima osoba koje nemaju prebivalište na teritoriju Republike Hrvatske rješava u prvom stupnju nadležano tijelo uprave za Grad Zagreb.
Članak 22.
Zahtjevom za ostvarivanje prava iz članka 5. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz domovinskog rata HRVI 100% I grupe predlaže osobu za pružanje njege i pomoći.
Zahtjev se podnosi mjesno nadležnom uredu za obranu u pismenom obliku i sadržava podatke o HRVI koji traži pružanje njege i pomoći i osobi koje će pružati njegu i pomoć.
Uz zahtjev se obvezno prilaže: Rodni list za HRVI i predloženu osobu, radna knjižica za predloženu osobu, dokaz o državljanstvu, radna dozvola za stranog državljanina, potvrda o nekažnjavanju, uvjerenje fakulteta da nije redoviti student, rješenje kojim je HRVI utvrđen status HRVI 100% I grupe; uvjerenje Zavoda za zapošljavanje o nezaposlenosti; za umirovljenike rješenje o mirovini odnosno odrezak posljednje mirovine; potvrdu RFMIROH nadležne područne službe da nije korisnik doplatka za tuđu njegu i pomoć; potvrda Centra za socijalni rad da osobi koja će pružati njegu i pomoć nije oduzeta poslovna sposobnost i roditeljsko pravo; izjava njegovatelja da nije zdravstveno osiguran po drugoj osnovi; suglasnost invalida da predložena osoba pruža njegu i pomoć.
Članak 23.
Zaprimanjem zahtjeva Ured za obranu upućuje predloženu osobu na ocjenjivanje opće psihofizičke i zdravstvene sposobnosti za pružanje njege i pomoći u ambulantu medicine rada nadležnog doma zdravlja.
Članak 24.
Nakon obavljenog liječničkog pregleda predložena osoba za pružanje njege i pomoći upućuje se na tečaj za osposobljavanje pružanja njege i pomoći.
Tečaj za pružanje njege i pomoći odvija se u organizaciji Ministarstva zdravstva u trajanju od 7 dana.
Članak 25.
Uspješnost osposobljenosti za pružanje njege i pomoći polaznika tečaja provjerava ispitna komisija Ministarstva zdravstva.
Komisija iz stavka 1. ovog članka po završetku tečaja pozitivno ocijenjenim polaznicima tečaja izdaje potvrdu o osposobljenosti za pružanje njege i pomoći.
Članak 26.
Dokumentaciju iz članka 22. stavak 3. zajedno s liječničkim uvjerenjem o psihofizičkoj i zdravstvenoj sposobnosti i potvrdom ispitne komisije Ministarstva zdravstva, Ured za Obranu prosljeduje Stručnoj komisiji Ministarstva obrane na davanje mišljenja o izboru predložene osobe za njegovatelja.
Članak 27.
Po danom mišljenju Ured za obranu kao nadlžno tijelo državne uprave dužno je u roku od 15 dana po primljenom mišljenju donijeti riješenje kojim se predloženim osobama utvrđuje status njegovatelja i prava koja ostvaruje te obveze Ministarstva.
Rješenje iz stavka 1. ovog članka ne podliježe reviziji.
Članak 28.
Za osobe koje imaju pravo na mirovinsko, invalidsko i zdravstveno osiguranje, po jedan primjerak rješenja iz članka 27. stavak 1. dostavlja se nadležnoj područnoj službi RF MIORH o nadležnom područnom uredu HZZO s propisanom dokumentacijom.
Ured za obranu dužan je u roku od 8 dana po pravomoćnosti dostaviti rješenje na adresu nadležnih tijela iz stavka 1. ovog članka.
Članak 29.
Rješenje iz članka 27. stavka 1. izvršava Odsjek financijske operative mjesno nadležnog odjela za skrb uprave za obranu.
Isplatno tijelo iz stavka 1. ovog članka radi evidenciju o izvršenim isplatama i njihovom broju.
Članak 30.
Troškove postupka za ostvarivanje prava po ovom Pravilniku snosi tijelo koje vodi postupak.
Članak 31.
Troškovi u svezi s radom ambulanti za medicinu rada, troškovi tečaja za osposobljavanje pružanja njege i pomoći i drugi troškovi isplaćuju se iz sredstava osiguranih prema članku 4. ovog Pravilnika
ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 32.
U postupku za ostvarivanje prava, po ovom Pravilniku, primjenjuju se za odredbe Zakona kojim se uređuje opći upravni postupak.
Članak 33.
Ovaj pravilnik stupa na snagu danom objave u "Narodnim novinama", i primjenjuje se od 1. siječnja 1996.
Urbroj : 512-01-95-6497
Zagreb, 21. prosinca 1995.
Ministar
Gojko Šušak, v. r.