Zakoni i propisi - Pravni savjeti 78 26.10.1994 76 21.10.1994 Rješenje ustavnog suda Republike Hrvatske broj U-III-418/1944 od 17. listopada 1994.
     
   

Internet i poslovne usluge za poduzetnike


Izrada web stranice za tvrtke, obrtnike i udruge

Tvrtka Poslovni forum d.o.o. već dugi niz godina izrađuje i razvija vlastite CMS sustave.
Naši CMS sustavi omogućuju tvrtkama, obrtnicima, udrugama i građanima kvalitetne web stranice.

Link za opširnije informacije o izradi web stranica

 
 
     


Link na pregled svih poslovnih i internet usluga



Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

Ustavni sud Republike Hrvatske u sastavu Jadranko Crnić, predsjednik te suci Zdravko Bartovčak. prof. dr. Velimir Belajec, dr. Nikola Filipović, Ante Jelavić-Mitrović, mr. Vojislav Kučeković, Jurica Malčić. mr. Hrvoje Momčinović, Ivan Marijan Severinac i Mladen Žuvela, povodom prijedloga Saveza antifašističkih boraca Republike Hrvatske, Zagreb, P. Hatza 16 i Židovske općine u Zagrebu, Ribnjak 2, koju zastupa Nevenka Mrčela, odvjetnica iz Zagreba, na sjednici održanoj dana 17. listopada 1994. godine, donio je ovo

RJEŠENJE

1. Ne prihvaćaju se prijedlozi za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti i odredbe članka 2. stavak 1. Zakona o pravima bivših političkih zatvorenika ("Narodne novine", broj 34/91, 76/93 i 52/94).

2. Ovo rješenje objavit će se u "Narodnim novinama".

Obrazloženje:

Prijedlozima je osporena ustavnost odredbe članka 2. stavak 1. u izreci navedenog Zakona, kojom je određeno tko se u smislu toga Zakona smatra političkim zatvorenikom. Predlagatelji smatraju da su osporene odredbe pravno i sadržajno nedefinirane i neodredene, što da omogućava proizvoljna tumačenja tih odredbi u postupku utvrđivanja svojstva političkog zatvorenika. S tim u svezi izražavaju i sumnju u objektivnost upravnih tijela koja će provoditi taj postupak. Posebno predlagatelji ukazuju i na mogućnost da se time neosnovano i protivno normama medunarodnog prava, rahabilitiraju suradnici fašističkih okupatora, uključujući i ratne zločince.

Suglasno navedenom predlagatelji drže da su osporene zakonske odredbe u suprotnosti s izvorišnim osnovama Ustava Republike Hrvatske, posebno s ustavnim odredbama o jednakosti. ravnopravnosti i vladavini prava.

Ovom se Sudu predlaže da sukladno odredbama članka 125. alineja 1. Ustava ukine osporene zakonske odredbe.

Ustavni sud Republike Hrvatske prijedloge nije prihvatio iz slijedećih razloga: Zakonom o pravima bivših političkih zatvorenika uredena su prava iz mirovinskog i invalidskog osiguranja i prava iz rada i po osnovi rada te pravo na naknadu štete bivšim političkim zatvorenicima, postupak i rokovi za ostvarivanje tih prava, kao i tijela nadležna za provođenje postupka, radi ostvarivanja tih prava (članak 1.)

Odredbama članka 2. toga Zakona utvrđeno je tko se prema tom Zakonu smatra političkim zatvorenikom te pretpostavke za utvrđivanje svojstva i statusa političkog zatvorenika. Prema tim odredbama politički zatvorenik je hrvatski državljanin koji ima prebivalište na području Republike Hrvatske ako je radi svojih političkih uvjerenja ili političkog otpora i borbe za samostalnu hrvatsku državu bio lišen slobode u razdoblju od 1. prosinca 1918. godine do 8. listopada 1991. godine (stavak 1.). Hrvatski državljanin koji nema prebivalište na području Republike Hrvatske, a ispunjava ostale uvjete iz stavka 1. toga članka, smatra se političkim zatvorenikom ako je do dana stupanja na snagu toga Zakona imao na području Republike Hrvatske prebivalište najmanje deset godina (stavak 2.). Iznimno se status bivšeg političkog zatvorenika može priznati odlukom nadležnog tijela osobi koja ne ispunjava uvjete iz stavka 2. toga članka, ako je to u interesu Republike Hrvatske (stavak 3.). Pretpostavka svojstvu političkog zatvorenika je odluka nadležnog organa temeljem koje je osoba iz stavka 1. toga članka bila lišena slobode (stavak 4.). Svojstvo političkog zatvorenika može se, ako nije moguće pribaviti odluku iz stavka 4. toga članka, priznati i na temelju obrazloženog mišljenja Hrvatskog društva političkih zatvorenika, koje se u tom slučaju smatra dokaznim sredstvom (stavak 5.).

O zahtjevima za priznanje i ostvarivanje prava, priznatih navedenim Zakonom bivšim političkim zatvorenicima, u prvom stupnju odlučuje Administrativna komisija Vlade Republike Hrvatske, dok o žalbama protiv odluka Administrativne komisije u drugom stupnju odlučuje posebna komisija koju imenuje Vlada (članak 11.). Nadalje, prema odredbama članka 13. Zakona na postupak za ostvarivanje tih prava odgovarajuće se primjenjuju odredbe propisa o mirovinsko-invalidskom osiguranju. Člankom 177. stavak 1. Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju ("Narodne novine", broj 26/83, 5/86, 42/87, 34/89, 57/89, 40/90, 9/91, 26/93, 96/93 i 44/94) propisano je da se u postupku rješavanja o pravima iz tog osiguranja odgovarajuće primjenjuju odredbe Zakona o općem upravnom postupku ("Narodne novine", broj 53/91).

Primjena odredbi Zakona o općem upravnom postupku osigurava vodenje dokaznog postupka i utvrđivanje relevantnih činjenica i pretpostavki za stjecanje svojstva bivšeg političkog zatvorenika na način utvrden tim zakonom. Sam osporeni Zakon, kao što je već navedeno, utvrdio je rješavanje zahtjeva u dva stupnja, čime je osigurana pravna zaštita podnositelja zahtjeva. Pravo na žalbu protiv pojedinačnih pravnih akata donesenih u postupku prvog stupnja pred sudom ili drugim ovlaštenim tijelom, zajamčeno je kao ustavno pravo u odredbama članka 18. stavak 1. Ustava Republike Hrvatske.

Nadalje, u postupku priznanja prava bivšim političkim zatvorenicima sudska zaštita tih prava osigurana je pred Upravnim sudom Republike Hrvatske putem upravnog spora prema Zakonu o upravnim sporovima ("Narodne novine", bYoj 53/81, 9/92 i 77/92). Na taj način ostvaruje se zakonitost pojedinačnih akata državnih tijela koja imaju javne ovlasti, kao i sudska kontrola te zakonitosti, što je Ustav Republike Hrvatske gradanima zajamčio u svojim odredbama članka 19.

Tvrdnje predlagatelja o proizvoljnom i neobjektivnom tumačenju u primjeni osporene odredbe nisu ničim potkrijepljene, a s ustavnopravnog motrišta nisu ni odlučne. To stoga što Ustavni sud, u postupku ocjene suglasnosti zakona 5 Ustavom (članak 125. alineja prva Ustava), ne ocjenjuje valjanost tumačenja ili eventualnu proizvoljnost u primjeni Zakona, već njegovu usuglašenost s Ustavom Republike Hrvatske.

Slijedom izloženog ovaj Sud smatra da osporena odredba stavka 1. članka 2. Zakona o pravima bivših političkih zatvorenika nije u neskladu s Ustavom Republike Hrvatske u smislu navoda podnositelja prijedloga. Naime, Ustavni sud ne nalazi da bi se osporenom odredbom kršile odredbe članka 3. i 14. Ustava Republike Hrvatske, kojima su utvrđeni jednakost, ravnopravnost i vladavina prava kao najviše vrednote ustavnopravnog poretka Republike Hrvatske, odnosno zajamčena jednakost gradana Republike Hrvatske pred zakonom, odnosno u Ustavom zajamčenim pravima i slobodama čovjeka i gradanina - ustavnim pravima. Sukladno odredbi članka 45. stavak 1. Poslovnika Ustavnog suda Republike Hrvatske ("Narodne novine", broj 29/94). riješeno je kao u izreci. Objava rješenja temelji se na odredbi članka 20. stavak 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske ("Narodne novine". broj 13/91).

Broj : U-III-418/1993.

Zagreb. 17. listopada 1994.

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik

Jadranko Crnić, v. r.


Prema Ustavu Republike Hrvatske, a uzimajući u obzir jedno od glavnih načela prava ignorantia iuris nocet (s latinskog nepoznavanje prava šteti - nitko se ne može ispričavati da nije znao da nešto zakonom nije bilo zabranjeno ili regulirano), prije nego što stupe na snagu zakoni i svi drugi propisi državnih tijela obvezno se objavljuju u Narodnim novinama. Osim zakona i drugih akata Hrvatskog sabora, u Narodnim novinama objavljuju se uredbe i drugi akti Vlade Republike Hrvatske, pravilnici, naredbe, napuci koje donose nadležni ministri, presude Ustavnog suda Republike, imenovanja i razrješenja državnih dužnosnika, veleposlanika, te i svi drugi akti državnih institucija. Također u posebnom dijelu (Narodne novine - Međunarodni ugovori) objavljuju se međunarodni ugovori koje je sklopila Republika Hrvatska. U narodnim novinama nalazi se i oglasnik javne nabave.

     
   

Internet i poslovne usluge za poduzetnike


Izrada web stranica za tvrtke, obrtnike i udruge

Tvrtka Poslovni forum d.o.o. već dugi niz godina izrađuje i razvija vlastite CMS sustave za Vaše web stranice.
Naši CMS sustavi omogućuju tvrtkama, obrtnicima, udrugama i građanima kvalitetne web stranice po povoljnim cijenama.

Link za opširnije informacije o izradi web stranica

 
 
     



Link na pregled svih poslovnih i internet usluga



Neslužbeni pregled iz Narodnih novina


IZRADA WEB STRANICA

Naručite izradu modernih web stranica. U svega nekoliko minuta, kreirajte vrhunsku web stranicu uz pomoć naših CMS web stranica. Moderni dizajni za Vaše web stranice. Korištenje CMS web stranica slično je kao korištenje Facebooka, ne zahtjeva znanje kodiranja i programiranja. Započnite pisati, dodajte nekoliko fotografija i imate brzo svoju prvu web stranicu. Mijenjajte dizajn svoje stranice s lakoćom. Kreirajte web stranicu svoje tvrtke, web stranicu obrta, web stranicu udruge, započnite pisati blog...

Mobilna responzivnost web stranica je prilagođavanje web stranice svim preglednicima (mobitel, tablet, računalo) i mora se implementirati na sve web stranice. Besplatna optimizacija za tražilice; SEO optimizacija omogućava vašoj web stranici da se prikazuje u prvih deset rezultata na tražilicama za pojmove koje pretražuju vaši budući kupci.

Dizajn responzivnih web stranica, registracija domene, izrada CMS stranica, ugradnja web shopa, implementacija plaćanja karticama, ugradnja Google analyticsa, siguran hosting, prijava na tražilice, reklama na društvenim mrežama, ugradnja kontakt formulara za upite sa web stranica...

Iskoristite ponudu: izrada web stranica i hosting po najnižim cijenama. Besplatna prijava na tražilice, besplatni e-mail, besplatna .hr domena, besplatna podrška za internet marketing...

>> Link na ponudu za izradu web stranica >>