Zakoni i propisi - Pravni savjeti 9 10.02.1994 Odluka o proglašenju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prisilnoj nagodbi, stečaju i likvidaciji
     
   

Internet i poslovne usluge za poduzetnike


Izrada web stranice za tvrtke, obrtnike i udruge

Tvrtka Poslovni forum d.o.o. već dugi niz godina izrađuje i razvija vlastite CMS sustave.
Naši CMS sustavi omogućuju tvrtkama, obrtnicima, udrugama i građanima kvalitetne web stranice.

Link za opširnije informacije o izradi web stranica

 
 
     


Link na pregled svih poslovnih i internet usluga



Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

ZASTUPNIČKI DOM SABORA REPUBLIKE HRVATSKE

Na temelju članka 89. Ustava Republike Hrvatske, donosim

ODLUKU

O PROGLAŠENJU ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRISILNOJ NAGODBI, STEČAJU I LIKVIDACIJI

Proglašavam Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o prisilnoj nagodbi, stečaju i likvidaciji, koji je donio Zastupnićki dom Sabora Republike Hrvatske na sjednici dana 27. siječnja 1994. godine.

Broj: PA4-16/1-94.

Zagreb, 2. veljače 1994.

Predsjednik Republike Hrvatske

dr. Franjo Tuđman, v. r.


Prema Ustavu Republike Hrvatske, a uzimajući u obzir jedno od glavnih načela prava ignorantia iuris nocet (s latinskog nepoznavanje prava šteti - nitko se ne može ispričavati da nije znao da nešto zakonom nije bilo zabranjeno ili regulirano), prije nego što stupe na snagu zakoni i svi drugi propisi državnih tijela obvezno se objavljuju u Narodnim novinama. Osim zakona i drugih akata Hrvatskog sabora, u Narodnim novinama objavljuju se uredbe i drugi akti Vlade Republike Hrvatske, pravilnici, naredbe, napuci koje donose nadležni ministri, presude Ustavnog suda Republike, imenovanja i razrješenja državnih dužnosnika, veleposlanika, te i svi drugi akti državnih institucija. Također u posebnom dijelu (Narodne novine - Međunarodni ugovori) objavljuju se međunarodni ugovori koje je sklopila Republika Hrvatska. U narodnim novinama nalazi se i oglasnik javne nabave.

ZAKON

O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRISILNOJ NAGODBI, STEČAJU I LIKVIDACIJI

Članak 1.

U Zakonu o prisilnoj nagodbi, stečaju i likvidaciji ("Narodne novine", br. 53/91.) u članku 4. stavku 1. riječ: "organizacija" zamjenjuje se riječju: "društvo". U stavku 2. riječi: "udruživanja i" brišu se.

Članak 2.

U članku 5. riječ: "narodne" briše se.

Članak 3.

U članku 33. stavku 2. riječi: "treba da" brišu se. Stavak 3. mijenja se i glasi: "Vjerovnici koji imaju potraživanja u stranoj valuti prijavljuju potraživanja u toj valuti. Potraživanja u domaćoj valuti vjerovnici prijavljuju u domaćoj valuti s iskazanom protuvrijednosti u DEM obračunatoj po srednjem tečaju Narodne banke Hrvatske na dan otvaranja postupka prisilne nagodbe."

Članak 4.

U članku 43. stavku 1. riječi: "do dana kada je održano ročište na kojem je sklopljena prisilna nagodba" zamjenjuju se riječima: "do dana otvaranja postupka prisilne nagodbe". Stavak 3. mijenja se i glasi: "Nakon otvaranja postupka prisilne nagodbe do isplate potraživanja ne teku kamate."

Članak 5.

Članak 93. mijenja se i glasi: "Na dan otvaranja stečajnog postupka stečajni upravitelj otkazat će radni odnos svim djelatnicima dužnika s otkaznim rokom od 30 dana, bez obzira na dužinu radnog staža. Protiv otkaza radnog odnosa ne može se voditi radni sport. Nakon isteka otkaznog roka iz stavka 1. ovoga članka stečajni upravitelj, po odobrenju stečajnog vijeća, može zasnovati radni odnos na određeno vrijeme s potrebnim brojem djelatnika radi dovršenja započetih poslova i otklanjanja moguće štete. Stečajni upravitelj dužan je o prestanku radnog odnosa djelatnika dužnika obavijestiti, radi ostvarivanja prava djelatnika, nadležni zavod za zapošljavanje i jedinice lokalne samouprave i uprave na čijem je području sjedište dužnika. odnosno na čijem se području nalazi dio dužnika (pogon i sl.)."

Članak 6.

U članku 100. stavak 3. mijenja se i glasi: "Potraživanja u stranoj valuti prijavljuju se u toj valuti. Potraživanja u domaćoj valuti prijavljuju se u domaćoj valuti s iskazanom protuvrijednosti u DEM obračunatoj po srednjem tečaju Narodne banke Hrvatske na dan otvaranja stečajnog postupka."

Članak 7.

U članku 102. riječ: "ne" briše se.

Članak 8.

U članku 121. stavak 1. mijenja se i glasi: "Vjerovnici prijavljuju svoja potraživanja pismeno, s time da iznos potraživanja u domaćoj valuti iskazuju u DEM, obračunat po srednjem tečaju Narodne banke Hrvatske na dan otvaranja stečajnog postupka." Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi: U prijavi se mora navesti: 1. tvrtka i sjedište, odnosno ime i prebivalište ili boravište vjerovnika, 2. pravna osnova i iznos potraživanja, 3. broj žiro-računa ili drugog računa vjerovnika ako ga ima." U stavku 2. koji postaje stavak 3. riječi: "valuti potraživanja" zamjenjuju se riječima: "toj valuti". Stavci 3., 4. i 5. postaju stavci 4., 5. i 6.

Članak 9.

Članak 140. mijenja se i glasi: "Dugovi dužnika isplaćuju se razmjerno iz diobne mase prema svakom isplatnom redu u domaćaj valuti iskazanoj u protuvrijednosti DEM prema srednjem tečaju Narodne banke Hrvatske na dan otvaranja stečajnog postupka. Prvi isplatni red čine potraživanja, koja su prihod državnog proračuna Republike Hrvatske, potraživanja fondova koja se na temelju zakona obvezno izdvajaju iz prihoda, odnosno plaća djelatnika stečajnog dužnika. Drugi isplatni red čine ostala potraživanja stečajnih vjerovnika za koja nije ovim Zakonom drukčije uređeno. Iznimno od stavka 2. i 3. ovoga članka. plaće djetatnika dužnika u visini minimalnih plaća do dana isteka otkaznog roka iz članka 93. stavka 1. ovoga Zakona i naknade štete za povrede na radu koju je djelatnik pretrpio kod dužnika prije dana otvaranja stečajnog postupka, namiruju se kao troškovi stečajnog postupka. Neisplaćene plaće djelatnika preko minimalnih plaća namiruju se ravnopravno s potraživanjima ostalih vjerovnika iz stavka 3. ovoga članka. Dugovi diobne mase ne čine novčane kazne zbog privrednih prijestupa ili prekršaja."

Članak 10.

U članku 154. riječi: "jedinice lokalne samouprave" zamjenjuju se riječima: "jedinica lokalne samouprave i uprave".

Članak 11.

Iza članka 159. dodaje se nova glava VI. i i novi članci 159a. do 159k, koji glase:

VI. STEČAJ I LIKVIDACIJA BANAKA

Članak 159a.

Postupak stečaja nad bankom pokreće se kad se utvrdi da banka trajno nije u mogućnosti izvršavati svoje obveze, a Narodna banka Hrvatske u zakonom propisanom postupku ocijeni da sanacija banke nije moguća ni ekonomski opravdana.

Članak 159b.

Postupak likvidacije nad bankom provodi se: - ako je banci oduzeto odobrenje za rad pravomoćnom odlukom Narodne barike Hrvatske, - ako su osnivači banke donijeli odluku o prestanku rada banke. - u ostalim slučajevima iz članka 153. ovoga Zakona.

Članak 159c.

Prijedlog za pokretanje stečajnog postupka nad bankom mogu podnijeti: Narodna banka Hrvatske, vjerovnici banke, Zavod za platni promet i sama banka. Prijedlog za pokretanje stečajnog postupka nad bankom osim u slučaju kad je predlagatelj Narodna banka Hrvatske, sud će bez odlaganja dostaviti Narodnoj banci Hrvatske radi provedbe postupka za ocjenu mogućnosti i ekonomske opravdanosti sanacije banke.

Članak 159d.

Narodna banka Hrvatske dužna je u roku od 60 dana od dana kad joj je sud prema članku 159c. stavku 2. ovoga Zakona dostavio prijedlog za otvaranje stečajnog postupka nad bankom, obavijestiti sud o rezultatima postupka za ocjenu mogućnosti i ekonomske opravdanosti sanacije banke. Sud će obustaviti postupak ako primi obavijest Narodne banke Hrvatske da je sanacija banke moguća i ekonomski opravdana.

Članak 159e.

Rješenje o otvaranju stečajnog i likvidacijskog postupka nad bankom sud dostavlja Narodnoj banci Hrvatske.

Članak 159f.

Na dan otvaranja stečajnog postupka prestaju potraživanja građana prema banci u stečaju po osnovi deviznih depozita, koji su po posebnim propisima pretvoreni u javni dug Republike Hrvatske, a građanima se u skladu s tim propisima izdaju obveznice Republike Hrvatske u zamjenu za devizne depozite.

Članak 159g.

U slučaju stečaja nad bankom, pored izdvajanja sredstava iz diobene mase, koja se vrši prije nego se pristupi namirenju vjerovnika, a radi namirenja potraživanja određenih u članku 138. ovoga Zakona, izdvojit će se i sredstva potrebna za namirenje potraživanja Narodne banke Hrvatske.

Članak 159h.

Nakon što se izdvoje iz diobene mase sredstava prema odredbi članka 138., članka 140. stavka 2., osim prihoda državnog proračuna, članka 140. stavka 4. i članka 159g. ovoga Zakona, dugovi banke u stečaju namiruju se po ovom, redosljedu: 1. potraživanja prema građanima po osnovni štednih uloga, tekućih računa i depozita na deviznim računima, 2. prihodi državnog proračuna, 3. potraživanja osoba koje nisu vlasnici, odnosno dioničari banke u stečaju, 4. potraživanja vlasnika, odnosno dioničara banke u stečaju.

Članak 159i.

Ako nakon okončanja stečajnog ili likvidacijskog postupka nad bankom preostanu sredstva, ta sredstva se dijele osnivačima banke u skladu s odlukom o osnivanju banke i drugim aktima banke.

Članak 159j.

Na stečajni i likvidacijski postupak nad bankom na odgovarajući se način primjenjuju odredbe ovoga Zakona o stečaju i likvidaciji, ako nisu suprotne odredbama članka 159a. do 159i. ovoga Zakona.

Članak 159k.

Odredbe ovoga Zakona o stečaju i likvidaciji banaka na odgovarajući način se primjenjuju na stečaj i likvidaciju štedionice, osim članka 159a., članka 159c. stavka 2., članka 159d. i članka 159f. Odredba članka 159h. primjenjuje se i na stečaj štedno-kreditnih organizacija".

Članak 12.

U članku 164. i 165. riječi: "od 10.000 do 100.000 dinara" zamjenjuju se riječima: "u protuvrijednosti domaće valute u iznosu od 650 DEM do 2.500 DEM".

Članak 13.

U članku 166. i 167. riječi: "od 4.500 do 45.000 dinara" zamjenjuju se riječima: "u protuvrijednosti domaće valute u iznosu od 200 DEM do 350 DEM".

Članak 14.

Novčani iznosi u članku 12. i 13. ovoga Zakona revaloriziraju se po srednjem tečaju Narodne banke Hrvatske na dan naplate novčane kazne.

Članak 15.

U cijelom tekstu Zakona zamjenjuje se riječ "tok" u "tijek", riječ: "predlagač" u "predlagatelj", riječ: "pređašnje" u "prijašnje", riječ: "saopćenja" u "priopćenja", riječ: "krivica" u "krivnja", riječi: "dnevna štampa" u "dnevni tisak", riječi: "glasanje i glasati" u "glasovanje i glasovati", riječ: "prevara" u "prijevara", riječ: "izvještaj" u "izvješće", riječ: "davalac" u "davatelj", riječ: "radnik" u "djelatnik", riječi: "osobni dohodak" u "plaća", riječ: "prodavalac" u "prodavatelj", riječ: "privrednik" u "gospodarstvenik", riječ: "privredna" u "gospodarska", riječi: "javno tužilaštvo" u "državno odvjetništvo", a riječi: "Hrvatski fond za razvoj" u "Hrvatski fond za privatizaciju", sve u odgovarajućim padežima.

Članak 16.

Postupci u kojima nisu održana ročišta za glavnu diobu po odredbama Zakona o prisilnoj nagodbi, stečaju ili likvidaciji ("Narodne novine", br. 53/91.), dovršit će se po odredbama ovoga Zakona.

Članak 17.

Danom stupanja na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o stečaju i likvidaciji banaka i drugih financijskih organizacija ("Narodne novine", br. 53/91.).

Članak 18.

Ovlašćuje se Odbor za zakonodavstvo Zastupničkog doma Sabora Republike Hrvatske da utvrdi i izda pročišćeni tekst Zakona o prisilnoj nagodbi, stečaju i likvidaciji.

Članak 19.

Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u "Narodnim novinama".

Klasa: 423-05/93-01/01

Zagreb, 27. siječnja 1994.

ZASTUPNIČKI DOM SABORA REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik Zastupničkog doma Sabora

Stjepan Mesić, v. r.


Prema Ustavu Republike Hrvatske, a uzimajući u obzir jedno od glavnih načela prava ignorantia iuris nocet (s latinskog nepoznavanje prava šteti - nitko se ne može ispričavati da nije znao da nešto zakonom nije bilo zabranjeno ili regulirano), prije nego što stupe na snagu zakoni i svi drugi propisi državnih tijela obvezno se objavljuju u Narodnim novinama. Osim zakona i drugih akata Hrvatskog sabora, u Narodnim novinama objavljuju se uredbe i drugi akti Vlade Republike Hrvatske, pravilnici, naredbe, napuci koje donose nadležni ministri, presude Ustavnog suda Republike, imenovanja i razrješenja državnih dužnosnika, veleposlanika, te i svi drugi akti državnih institucija. Također u posebnom dijelu (Narodne novine - Međunarodni ugovori) objavljuju se međunarodni ugovori koje je sklopila Republika Hrvatska. U narodnim novinama nalazi se i oglasnik javne nabave.