Zakoni i propisi - Pravni savjeti 47 14.11.1990 Ukaz o proglašenju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o društvenoj brizi o djeci predškolskog uzrasta
     
   

Internet i poslovne usluge za poduzetnike


Izrada web stranice za tvrtke, obrtnike i udruge

Tvrtka Poslovni forum d.o.o. već dugi niz godina izrađuje i razvija vlastite CMS sustave.
Naši CMS sustavi omogućuju tvrtkama, obrtnicima, udrugama i građanima kvalitetne web stranice.

Link za opširnije informacije o izradi web stranica

 
 
     


Link na pregled svih poslovnih i internet usluga



Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

SABOR REPUBLIKE HRVATSKE

Na temelju člana 389. Ustava Republike Hrvatske, donosim

UKAZ

o proglašenju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o društvenoj brizi o djeci predškolskog uzrasta

Proglašava se Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o društvenoj brizi o djeci predškolskog uzrasta, kojeg je Sabor Republike Hrvatske donio na sjednici Vijeća udruženog rada 9. studenoga 1990, Vijeća općina 9. studenoga 1990. i na sjednici Društvenu-političkog vijeća 9. studenoga 1990. godine.

Klasa: 011-01/90-02/15

Urbroj : 71-90-1

Zagreb, 9. studenoga 1990.

Predsjednik Republike Hrvatske

dr. Franjo Tuđman, v. r.


Prema Ustavu Republike Hrvatske, a uzimajući u obzir jedno od glavnih načela prava ignorantia iuris nocet (s latinskog nepoznavanje prava šteti - nitko se ne može ispričavati da nije znao da nešto zakonom nije bilo zabranjeno ili regulirano), prije nego što stupe na snagu zakoni i svi drugi propisi državnih tijela obvezno se objavljuju u Narodnim novinama. Osim zakona i drugih akata Hrvatskog sabora, u Narodnim novinama objavljuju se uredbe i drugi akti Vlade Republike Hrvatske, pravilnici, naredbe, napuci koje donose nadležni ministri, presude Ustavnog suda Republike, imenovanja i razrješenja državnih dužnosnika, veleposlanika, te i svi drugi akti državnih institucija. Također u posebnom dijelu (Narodne novine - Međunarodni ugovori) objavljuju se međunarodni ugovori koje je sklopila Republika Hrvatska. U narodnim novinama nalazi se i oglasnik javne nabave.


ZAKON

o izmjenama i dopunama Zakona o društvenoj brizi o djeci predškolskog uzrasta

Član 1.

U Zakonu o društvenoj brizi o djeci predškolskog uzrasta ("Narodne novine", br. 28/81,12/89 i 20/90) u članu 1. stav 1. zamjenjuje se novim stavovima 1. i 2. koji glase:

"Društvena briga o djeci predškolskog uzrasta dio je posebne društvene brige o djeci kojom se osigurava zadovoljavanje i ostvarivanje zajamčenih prava, potreba i interesa društva utvrđenih ovim zakonom.

Društvena briga o djeci predškolskog uzrasta polazi od prava djeteta na sadržaje i aktivnosti koji se ostvaruju različitim oblicima njege, odgoja i zaštite djece a provode se putem:

- društveno organiziranog predškolskog odgoja i obrazovanja

- specifičnih oblika i sadržaja materinstva, zdravstvene i socijalne zaštite od prenatalne i dojenaćke dobi do polaska u osnovnu školu."

Dosadašnji stav 2. postaje stav 3.

Član 2.

U članu 2. alineja 3. mijenja se i glasi "pridonošenje planiranju obitelji".

Član 3.

Član 3. mijenja se i glasi:

"Financijska sredstva za zadovoljavanje potreba i interesa građana u području društvene brige o djeci predškolskog uzrasta kada su te potrebe i interesi istodobno potrebe i interesi društva osiguravaju se u Republičkom budžetu i u budžetima općina odnosno gradskih zajednica općina".

Član 4.

Član 4. mijenja se i glasi:

"Sredstva koja se u Republičkom budžetu osiguravaju za financiranje potreba i interesa društva u području društvene brige o djeci predškolskog uzrasta izdvajaju se na račun fonda društvene brige o djeci predškolskog uzrasta (u daljnjem tekstu Repuolićki fond predškolskog odgoja) pri Ministarstvu prosvjete i kulture i njima raspnlaže ovo ministarstvo.

Sredstva koja se u budžetu općine odnosno gradske zajednice općina osiguravaju za financiranje potreba i interesa društva u području društvene brige o djeci predškolsltog uzrasta izdvajaju se na račun općinskog odnosno gradskog fonda društvene brige o djeci predškolskog uzrasta (u daljnjem tekstu općinski fond predškolskog odgoja odnosno gradski fond predškolskog odgoja) kojim raspolaže općinski odnosno gradski organ uprave nadležan za poslove obrazovanja, ako odlukom općinske odnosno gradske skupštine nije drugačije određeno."

Član 5.

Član 5. briše se.

Član 6.

Član 6 briše se.

Član 7.

U članovima 10, 11, 12. i 69. riječi "udruženog rada" u jednini i množini u odgovarajućem padežu brišu se.

Član 8.

Član 14. mijenja se i glasi:

"Društvena briga o djeci ostvaruje se:

- programima koji obuhvaćaju njegu, odgoj i zaštitu djece u predškolskim organizacijama čiji je rad usklađen s radnim vremenom roditelja i potrebama djeteta;

- određenim oblicima zaštite materinstva i prehrane dojenčadi;

- minimalnim programima odgoja i obrazovanja djece koja ne mogu ostvarivati druge programe;

- kraćim programima organiziranih aktivnosti sa sadržajima s područja zdravstva, odgoja, kulture, fizičke i tehničke kulture i društvenog života djece;

- odgojno-zdravstveno-rekreativnim programima u stacionarnim zdravstvenim organizacijama, boravkom na moru ili planinama;

- posebnim i eksperimentalnim programima;

- određenim programima njege, odgoja i zaštite djece samostalnim radom građana;

- obavljanjem poslova čuvanja djece samostalnim osobnim radom građana ili kao sporedno zanimananje."

Član 9.

U članu 15. dodaje se nova alineja koja glasi: " u određenim prostorima građanskopravnih osoba"

Član 10.

U članu 16. riječi "Republičkog fonda" zamjenjuju se riječima "Ministarstva prosvjete i kulture."

Član 11.

Član 19. briše se.

Član 12.

Član 20. briše se.

Član 13.

Član 24 briše se.

Član 14.

Član 25. briše se.

Član 15.

Član 26. miienja se i glasi:

"Prava, potrebe i interesi društva u području društvene brige o djeci predškolskog uzrasta utvrđuju se osnuvama standarda društvene brige o djeci.

Osnovama standarda društvene brige o djeci utvrđuju se:

1. različiti programi prema potrebama zaposlenih roditelja i djece,

2. potreban broj odgojno-obrazovnin radnika i drugih radnika,

3. normativi zdravstvene zaštite i prehrane djece predškolskog uzrasta,

4. posebni programi na jezicima narodnosti i etničkih grupa,

5. plaće odgojno-obrazovnih radnika i drugih radnika u predškolskoj organizaciji u visini utvrđenih zakonom i kolektivnim ugovorom,

6. prostor, oprema, sredstva i pomagala potrebna za ostvarivanje programa,

7. program i rad s darovitom djecom,

8. program i rad s djecom s teškoćama u razvoju,

9. programi rada eksperimentalnih predškolskih organizacija,

10. informacijski sustav važan za društvenu brigu o djeci,

11. organizacije i institucije koje su od interesa za društvenu brigu o djeci u cjelini,

12. programi odgoja i obrazovanja djece predškolskog uzrasta u inozemstvu na hrvatskom jeziku.

Osnove standarda društvene brige o djeci utvrđuje Sabor Republike Hrvatske.

Član 16.

Član 27. briše se.

Član 17.

Član 28. mijenja se i glasi:

"Sredstva za ostvarivanje prava, potreba i interesa u članu 26. u stavu 2. točka 1. do 6. ovoga zakona osiguravaju se u budžetima općina odnosno gradskih zajednica općina.

Sredstva za ostvarivanje prava, potreba i interesa u članu 26. u stavu 2. točka 7. do 12. ovoga zakona osiguravaju se u Republičkom budžetu.

Općinama koje vlastitim sredstvima ne mogu osigurati ostvarivanje potreba i interesa iz stava 1. ovoga člana, razlika sredstava osigurava se u republičkom budžetu."

Član 18.

Član 29. mijenja se i glasi:

"U skladu s osnovama standarda društvene brige o djeci Ministarstvo prosvjete i kulture utvrđuje politiku i programe razvoja društvene brige o djeci predškolskog uzrasta, te se brine o primjeni osnova standarda društvene brige o djeci.

Na osnovama elemenata standarda društvene brige o djeci iz člana 26. ovoga zakona, općina utvrđuje oblik, opseg, kvalitetu i način zadovoljavanja prava, potreba i interesa društva u području društvene brige o djeci predškolskog uzrasta koji čini općinski standard društvene brige o djeci predškolskog uzrasta.

Građani s određenog područja mogu oblik, opseg, kvalitetu i način zadovoljavanja svojih posebnih prava, potreba i interesa te prava, potreba i interesa društva utvrditi iznad standarda društvene brige o djeci predškolskog uzrasta u Republici za što se osiguravaju potrebna dodatna sredstva na ugovornoj osnovi i u skladu s općim aktom."

Član 19.

Član 41. briše se.

Član 20.

U članu 42. stav 1. briše se.

Član 21.

Član 43. briše se.

Član 22.

Član 44. briše se.

Član 23.

Naziv glave V. mijenja se i glasi: "V. Fondovi predškolskog odgoja".

Član 24.

Član 45. briše se.

Član 25.

Član 49. briše se.

Član 26.

Član 52. briše se.

Član 27.

Član 53. briše se.

Član 28.

Član 54. briše se.

Član 29.

Čtan 55. briše se.

Član 30.

Član 56. mijenja se i glasi:

"Kao savjetodavno tijelo u upravljanju sredstvima fondova iz člana 4. ovoga zakona i odlučivanju o njihovom raspoređivanju pri općinskom odnosno gradskom organu uprave nadležnom za poslove obrazovanja i Ministarstvu prosvjete i kulture osnivaju se posebni odbori.

Djelokrug i ovlaštenja odbora iz stava 1. ovoga člana određuje i njegove članove imenuje i razrješava rukovoditelj općinskog odnosno gradskog organa uprave nadležnog za poslove obrazovanja odnosno ministar prosvjete i kulture."

Član 31.

Član 57. mijenja se i glasi:

"Fondovi predškolskog odgoja imaju direktora.

Direktora Republičkog fonda predškolskog odgoja na prijedlog ministra prosvjete i kulture imenuje Vlada Republike Hrvatske.

Direktora općinskog odnosno gradskog fonda predškolskog odgoja na prijedlog rukovoditelja općinskog odnosno gradskog organa uprave nadležnog za poslove obrazovanja imenuje izvršno vijeće društveno-političke zajednice.

Direktor se imenuje na četiri godine."

Član 32.

Član 58. briše se.

Član 33.

Član 59. briše se.

Član 34.

Član 60. briše se.

Član 35.

Naziv glave VI. mijenja se i glasi:

"VI. Predškolske organizacije"

Član 36.

Član 71. mijenja se i glasi:

"Predškolsku organizaciju može osnovati skuština općine, poduzeće, društvene i građanskopravne osobe"·

Član 37.

U članu 74b. riječi "Republički fond i Prosvjetni savjet Hrvatske" zamjenjuju se riječima "Ministarstvo prosvjete i kulture na prijedlog prosvjetno-pedagoške službe", a riječi "Republički fond i" brišu se.

Član 38.

U članu 75. točki 12. brišu se riječi "slobodna razmjena rada".

Član 39.

U članu 76. riječi "osnovne" i riječ "samoupravne" brišu se.

Član 40.

Član 77. mijenja se i glasi:

"Predškolska organizacija može biti ukinuta ako

- više ne postoji društvena potreba za obavljanje djelatnosti za koju je osnovana,

- ne ispunjava zakonom propisane uvjete za obavljanje djelatnosti,

- ne ispunjava zadaće radi kojih je osnovana,

- se utvrđuje nova mreža predškolskih organizacija

Akt o ukidanju predškolske organizacije donosi skupština općine na području koje je sjedište predškolske organizacije uz prethodnu suglasnost Ministarstva prosvjete i kulture".

Član 41.

Član 78. mijenja se i glasi:

"Ako općinski organ uprave nadležan za poslove obrazovanja, prosvjetna inspekcija ili prosvjetno-pedagoška služba, utvrdi da postoje nedostaci ili nepravilnosti u radu predškolske organizacije, naredit će da se oni otklone u određenom roku.

Ako prosvjetna inspekcija ili općinski organi uprave nadležni za poslove obrazovanja utvrde da ne postoje uvjeti za rad predškolske organizacije, odredit će rok u kojem je organizacija dužna ispuniti potrebne uvjete.

Ako predškolska organizacija u određenom roku ne ispuni potrebne uvjete prema stavu 2. ovoga člana. Ministarstvo prosvjete i kulture zabranit će njen rad."

Član 42

Član 79. mijenja se i glasi:

"Odredbe člana 77, 78. i 101r. ovoga zakona odgovarajuće se primjenjuju na sve oblike i programe društvene brige o djeci predškolskog uzrasta ako ovim zakonom nije drugačije određeno."

Član 43.

Članovi 80. do 86. zamjenjuju se novim članovima 80. do 82. koji glase

"Član 80.

U predškolskoj organizaciji osniva se savjet kao organ upravljanja radom i poslovanjem predškolske organizacije.

Savjet predškolske organizacije čine predstavnici radnika predškolske organizacije, te predstavnici osnivača u skladu s aktom o osnivanju, predstavnici skupštine općine na području koje je sjedište predškolske organizacije ako skupština općine nije osnivač i predstavnici roditelja (u daljnjem tekstu predstavnici društvene zajednice i roditelja).

Predstavnici društvene zajednice i roditelja u savjetu predškolske organizacije sudjeluju u odlučivanju o poslovima predškolske organizacije koji su od posebnog društvenog interesa kao i o imenovanju i razrješavanju ravnatelja.

Odluka je pravovaljana, kada se za nju izjasni većina svih članova u savjetu.

Član 81.

Predškolske organizacije imaju ravnatelja. Za ravnatelja predškolske organizacije može biti izabrana osoba koja ispunjava uvjete za odgajatelja ili ima visoku stručnu spremu odgojno-obrazovne struke i ispunjava druge uvjete utvrđene statutom predškolske organizacije.

Ravnatelja imenuje i razrješava savjet.

Javni natječaj raspisuje savjet, a provodi natječajna komisija. Natječajna komisija za imenovanje ravnatelja sastnji se od pet članova i to tri člana koje određuje savjet iz reda radnika predškolske organizacije, jednog predstavnika roditelja i jednog člana kojeg odreduje skupština općine gdje je sjedište te organizacije.

Ravnatelj se imenuje na četiri godine.

Ako savjet ne imenuje odnosno ne razriješi ravnatelja na način i po postupku utvrđenom u stavu 3. i 4. člana 80. i stavu 3. i 4. ovoga člana, odluku o imenovanju odnosno razrješenju ravnatelja donijet će Ministarstvo prosvjete i kulture.

Svaki kandidat koji posjeduje dokaze da postupak u bilo kojoj fazi nije bio u skladu sa zakonom, odnosno da nisu objektivno valorizirane sve prednosti i vrline određenog kandidata ima pravo žalbe Ministarstvu prosvjete i kulture koje donosi konačnu odluku."

Član 82.

Savjet broji od 7 do 15 članova.

Najmanje polovina ukupnog broja članova savjeta bira se iz reda odgojno-obrazovnih radnika tajnim glasovanjem.

Djelokrug i način odlučivanja ravnatelja i savjeta utvrđuje se statutom predškolske organizacije, u skladu sa zakonom".

Član 44.

U članu 86a. u stavu 1. i 2. iza riječi "vježbaonice" u odgovarajućem padežu dodaju se riječi "i stručno-metodički centri", u stavu 3. riječi "jedinstvenim elementima" zamjenjuju se riječju "osnovama", a stav 4. briše se.

Član 45.

Član 89. briše se.

Član 46.

Član 91. briše se.

Član 47.

U članu 93. točka 3. briše se.

Član 48.

Član 94. mijenja se i glasi:

"Ministarstvo prosvjete i kulture na prijedlog posebne komisije utvrđuie da li osoba iz člana 92. ovoga zakona i druge osobe koje žive u stambenom prostoru u kojem će se obvljati dnevna društvena briga o djeci predškolskog uzrasta u drugoj obitelji ispunjavaju uvjete prema odredbama ovoga zakona.

Komisiju iz stava 1. ovoga člana imenuje prosvjetno-pedagoška služba između svojih radnika, radnika predškolske organizacije i radnika općinskog organa uprave nadležnog za poslove obrazovanja."

Član 49.

U članu 101a. riječi "Republički fond i Prosvjetni savjet Hrvatske" zamjenjuju se riječima "Ministarstvo prosvjete i kulture na prijedlog prosvjetno-pedagoške službe".

Član 50.

U članu 101f. dodaje se novi stav 2. koji glasi: "Rješenje o ispunjavanju uvjeta za obavljanje poslova njege, odgoja i zaštite te čuvanje djece predškolskog uzrasta samostalnim osobnim radom građana donosi općinski organ uprave nadležan za poslove obrazovanja općine na području koje je poslovni ili stambeni prostor."

Član 51.

U članu lOlp. ispred riječi "i" brišu se riječi "u okviru, odnosno preko samoupravnog fonda".

Član 52.

U članu 101r. riječi "Zavod za unapređivanje odgoja i obrazovanja Socijalističke Republike Hrvatske" zamjenjuju se riječima "prosvjetno-pedagoška služba".

Član 53.

U članu 103. riječi "lzvršno vijeće Sabora" zamjenjuju se riječima "Vlada Republike Hrvatske".

Član 54.

Postojeće samoupravne interesne zajednice, društvene brige o djeci predškolskog uzrasta prestat će radom i zaključiti svoje poslovanje 31. prosinca 1990.

Sredstva, prava i obveze postojećih samoupravnih interesnih zajednica osnovanih za područje općine prelaze na općine odnosno gradske zajednice općina u kojima je sjedište samoupravne interesne zajednice društvene brige o djeci predškolskog uzrasta, a sredstva, prava i obveze Republičkog fonda društvene brige o djeci predškolskog uzrasta prelaze na Republiku Hrvatsku. Radnici samoupravnih interesnih zajednica društvene brige o djeci predškolskog uzrasta prelaze na rad u općinski odnosno gradski organ uprave nadležan za poslove obrazovanja. Radnici Republičkog fonda društvene brige o djeci predškolskog uzrasta prelaze na rad u Ministarstvo prosvjete i kulture.

Radnici koji nisu raspoređeni prema stavu 2. ovogu člana imaju prava i obveze utvrđene odredbama člana 381 i 383. Zakona o upravi.

Član 55.

Od dana stupanja na snagu ovoga zakona do 31. prosinca 1990. sredstva za zadovoljavanje potreba u području društvene brige o djeci predškolskog uzrasta osiguravaju se prema članu 17. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o društvenoj brizi o djeci predškolskog uzrasta ("Narodne novine", br. 20/90).

Član 56.

Osnove standarda društvene brige o djeci predškolskog uzrasta iz člana 15. ovoga zakona donijet će Sabor Republike Hrvatske do 31. prosinca 1990.

Do donošenja osnova standarda društvene brige o djeci predškolskog uzrasta odgovarajuće će se primjenjivati Odluka o elementima standarda društvene brige o djeci predškolskog uzrasta ("Narodne novine", br. 29/83) i Odluka o elementima standarda: Specifične potrebe djece s teškoćama u razvoju ("Narodne novine", br. 47/87) ako nisu u suprotnosti s odredbama ovoga zakona.

Član 57.

Ministarstvo prosvjete i kulture donijet će programsku orijentaciiu iz člana 74b. i člana 101a. Zakona u roku tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga zakona.

Do donošenja programske orijentacije iz stava 1. ovoga člana program njege, odgoja i zaštite djece ostvarivat će se prema Osnovama programa rada s djecorn predškolskog uzrasta u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj koje je donio Prosvjetni savjet Hrvatske na sjednici 20. prosinca 1982. i Skupština Saveza samoupravnih zajednica društvene brige o djeci predškolskog uzrasta Socijalističke Republike Hrvatske na sjednici 24. ožujka 1983.

Član 58.

Program mjera zdravstvene zaštite i normative prehrane djece predškolskog uzrasta iz člana 74b. Zakona donijet će Ministarstvo zdravstva u roku tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga zakona.

Do donošenja programa mjera iz stava 1. ovoga člana primjenjivat će se normativi zdravstvene zaštite utvrđeni Odlukom o elementima standarda društvene brige o djeci predškolskog uzrasta ("Narodne novine", br. 29/83) i Uputama u vezi s realizacijom Programa mjera zdravstvene zaštite u predškolskim organizacijama koje je donijela Skupština Saveza samoupravnih zajednica društvene brige o djeci predškolskog uzrasta Socijalističke Republike Hrvatske na sjednici održanoj 8. srpnja 1983, a normativi prehrane djece u skladu s Normativima za prehranu djece predškolskog uzrasta koje je donijela Skupština Saveza samoupravnih zajednica na sjednici održanoj 22. listopada 1985.

Član 59.

Ministarstvo prosvjete i kulture dužno je donijeti provedbene propise iz člana 29, 56. i 86a. u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga zakona.

Član 60.

Predškolske i druge organizacije koje obavljaju društvenu brigu o djeci dužne su uskladiti svoju organizaciju, djelatnost i opće akte s odredbama ovoga zakona u roku od dva mjeseca od dana njegova stupanja na snagu.

Predškolske i druge organizacije dužne su obaviti ponovni izbor ravnatelja, prema odredbama ovoga zakona u roku od tri mjeseca od dana njegova stupanja na snagu.

Član 61.

Ovlašćuje se Zakonodavno-pravna komisija Sabora Republike Hrvatske da utvrdi i izda pročišćeni tekst Zakona o društvenoj brizi o djeci predškolskog uzrasta.

Član 62.

Ovaj zakon stupa na snagu osmoga dana nakon objave u "Narodnim novinama".

Klasa: 601-01/90-01/03

Zagreb, 9. studenoga 1990.

SABOR REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik Vijeća udruženog rada

Ivan Matija, v. r.


Prema Ustavu Republike Hrvatske, a uzimajući u obzir jedno od glavnih načela prava ignorantia iuris nocet (s latinskog nepoznavanje prava šteti - nitko se ne može ispričavati da nije znao da nešto zakonom nije bilo zabranjeno ili regulirano), prije nego što stupe na snagu zakoni i svi drugi propisi državnih tijela obvezno se objavljuju u Narodnim novinama. Osim zakona i drugih akata Hrvatskog sabora, u Narodnim novinama objavljuju se uredbe i drugi akti Vlade Republike Hrvatske, pravilnici, naredbe, napuci koje donose nadležni ministri, presude Ustavnog suda Republike, imenovanja i razrješenja državnih dužnosnika, veleposlanika, te i svi drugi akti državnih institucija. Također u posebnom dijelu (Narodne novine - Međunarodni ugovori) objavljuju se međunarodni ugovori koje je sklopila Republika Hrvatska. U narodnim novinama nalazi se i oglasnik javne nabave.

Predsjednik Sabora

dr. Žarko Domljan, v. r.


Prema Ustavu Republike Hrvatske, a uzimajući u obzir jedno od glavnih načela prava ignorantia iuris nocet (s latinskog nepoznavanje prava šteti - nitko se ne može ispričavati da nije znao da nešto zakonom nije bilo zabranjeno ili regulirano), prije nego što stupe na snagu zakoni i svi drugi propisi državnih tijela obvezno se objavljuju u Narodnim novinama. Osim zakona i drugih akata Hrvatskog sabora, u Narodnim novinama objavljuju se uredbe i drugi akti Vlade Republike Hrvatske, pravilnici, naredbe, napuci koje donose nadležni ministri, presude Ustavnog suda Republike, imenovanja i razrješenja državnih dužnosnika, veleposlanika, te i svi drugi akti državnih institucija. Također u posebnom dijelu (Narodne novine - Međunarodni ugovori) objavljuju se međunarodni ugovori koje je sklopila Republika Hrvatska. U narodnim novinama nalazi se i oglasnik javne nabave.

Predsjednik Vijeća općina

Slavko Degoricija, v. r.


Prema Ustavu Republike Hrvatske, a uzimajući u obzir jedno od glavnih načela prava ignorantia iuris nocet (s latinskog nepoznavanje prava šteti - nitko se ne može ispričavati da nije znao da nešto zakonom nije bilo zabranjeno ili regulirano), prije nego što stupe na snagu zakoni i svi drugi propisi državnih tijela obvezno se objavljuju u Narodnim novinama. Osim zakona i drugih akata Hrvatskog sabora, u Narodnim novinama objavljuju se uredbe i drugi akti Vlade Republike Hrvatske, pravilnici, naredbe, napuci koje donose nadležni ministri, presude Ustavnog suda Republike, imenovanja i razrješenja državnih dužnosnika, veleposlanika, te i svi drugi akti državnih institucija. Također u posebnom dijelu (Narodne novine - Međunarodni ugovori) objavljuju se međunarodni ugovori koje je sklopila Republika Hrvatska. U narodnim novinama nalazi se i oglasnik javne nabave.

Predsjednik Društveno-političkog vijeća

Ivan Vekić, v. r.


Prema Ustavu Republike Hrvatske, a uzimajući u obzir jedno od glavnih načela prava ignorantia iuris nocet (s latinskog nepoznavanje prava šteti - nitko se ne može ispričavati da nije znao da nešto zakonom nije bilo zabranjeno ili regulirano), prije nego što stupe na snagu zakoni i svi drugi propisi državnih tijela obvezno se objavljuju u Narodnim novinama. Osim zakona i drugih akata Hrvatskog sabora, u Narodnim novinama objavljuju se uredbe i drugi akti Vlade Republike Hrvatske, pravilnici, naredbe, napuci koje donose nadležni ministri, presude Ustavnog suda Republike, imenovanja i razrješenja državnih dužnosnika, veleposlanika, te i svi drugi akti državnih institucija. Također u posebnom dijelu (Narodne novine - Međunarodni ugovori) objavljuju se međunarodni ugovori koje je sklopila Republika Hrvatska. U narodnim novinama nalazi se i oglasnik javne nabave.